Kategorie:
Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | ZabytkiIzolacja dachów - jak dobrze ją wykonać?
Dach to jak wiadomo szczyt każdego budynku. Odpowiedzialność, jaką przyjmują na siebie ten element konstrukcyjny jest naprawdę spora. Zadaniem dachu jest postawienie oporu ciężarowi spowodowanemu chociażby warstwą śniegu, uniemożliwienie przedostania się wody w głąb budynku, a także zapewnienie odpowiednich warunków termicznych w całej posiadłości.
Aktualnie, skupimy się na dwóch ostatnich kwestiach. Spore znaczenie ma w ich przypadku izolacja dachu. Jej wykonanie jest niemalże konieczne, jeśli w przyszłości nie chcemy mieć problemów z powstawaniem w domu wilgoci czy w zależności od pory roku problemów temperaturowych w pomieszczeniach. Jak wykonać więc izolację zarówno dla dachów płaskich, jak ich skośnych?
Izolacja dachów skośnych
Już na samym początku warto zaznaczyć, że niezależnie od typu dachu, mamy dwa powszechne rodzaje izolacji. Pierwszym z nich będzie hydroizolacja, czyli najkrócej mówiąc zabezpieczenie przed przedostawaniem się do budynku wilgoci. Druga natomiast jest termoizolacja, mająca za zadanie zarówno zatrzymywanie ciepła generowanego w domu w chłodne dni, jak i niewpuszczanie energii z zewnątrz w okresie upalnym.
Odnośnie termoizolacji dachu skośnego trzeba powiedzieć, że sposób jej wykonywania zależy wyłącznie od użyteczności poddasza. W momencie, w którym poddasze jest używane do przestrzeni mieszkalnej, należy umieścić materiały izolacyjne w połaci dachu. W przeciwnym wypadku, izolację można umieścić na linii najwyższego stropu. Najczęściej wybieranym materiałem do izolacji termicznej dachów jest wełna mineralna, choć często bywa ona zastąpiona styropianem.
W kwestii hydroizolacji, występuje ona pomiędzy drewnianą konstrukcją więźby, a pokryciem dachowym. Przybijana jest łatami, do których w późniejszym etapie mocuje się pokrycia. Jej obecność jest niemalże konieczna, gdyż w przypadku pojawienia się nieszczelności w dachu, tylko ona jest w stanie zabezpieczyć dom przed zalaniem.
Izolacja dachów płaskich
Dachy płaskie pojawiają się nie tylko na konstrukcjach dużych bloków mieszkalnych, ale również w bieżących projektach futurystycznych domów. Skos na takim dachu jest minimalny i pozwala jedynie na lekkie spłynięcie wody do momentu przyblokowania przez fragment ściany. W tym wypadku rezygnuje się więc ze standardowych rynien i wykorzystuje się wpusty dachowe.
Woda utrzymuje się więc na dachu dłużej niż w przypadku wcześniej omawianej konstrukcji. Z tego względu izolacje dachu płaskiego powinny być wykonywane z większą dokładnością. W tym celu korzysta się z pap termozgrzewalnych czy materiałów rolowych z tworzyw sztucznych np. PVC. Zaraz pod nimi umieszczane zostają płyty z wełny mineralnej lub polistyrenu, które zapewnią odpowiednią termoizolację. Często do izolacji cieplnej na dachach płaskich korzysta się również z płyt PIR.
Jak układać papę dachową?
Biorąc się za ocieplanie dachu należy mieć pewność, że w najbliższych kilku godzinach nie pojawi się nagły deszcz. Układanie materiałów termoizolacyjnych wiąże się z koniecznością szybkiego wyłożenia papy, ponieważ nawet mała ilość wody może spowodować w wełnie utratę właściwości.
Papę należy układać w sposób dwuwarstwowy. Z początku, umieszczamy pierwszą warstwę hydroizolacji i przy użyciu odpowiednich kołków, łączymy ją z ociepleniem. Druga warstwa wbrew pozorom nie jest umieszczana prostopadle, ale równolegle wzdłuż “szczelin” pomiędzy krawędziami pasów papy. Miejsca będące łączeniami się pasów są zgrzewane lub klejone.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy