Instalacja inteligentna krok po kroku
Co nale¿y zrobiæ, aby zamontowaæ w domu czy firmie system inteligentnych instalacji? Do kogo nale¿y siê zwróciæ, jakie dokumenty uzyskaæ, jak przygotowaæ instalacjê elektryczn± pod standard II, a w koñcu – czy to koszt, który ma szansê siê zwróciæ?
Inteligentne instalacje (w skrócie II) pozwalaj± na pe³n± automatyzacjê przestrzeni mieszkaniowej – pocz±wszy od zarz±dzania ogrzewaniem, ch³odzeniem i wentylacj±, przez sterowanie o¶wietleniem, roletami, bramami i wszystkimi innymi urz±dzeniami silnikowymi, po bezprzewodow± obs³ugê urz±dzeñ przez bluetooth i GSM.
Automatyzacja mo¿e obj±æ praktycznie ka¿dy element instalacji elektrycznej – jednym przyciskiem mo¿na uruchomiæ zraszacze na ogrodzie, zamkn±æ rolety zewnêtrzne w oknach, wy³±czyæ wszystkie lub wybrane urz±dzenia AGD w domu czy od³±czyæ od zasilania gniazdka np. w pokoju dziecka. To tak¿e oszczêdno¶æ energii – jak podaje firma F&F, instalacja taka pozwala na spadek kosztów ogrzewania do ok. 40%, a o¶wietlenia do ok. 15%.
- Obecnie zauwa¿a siê coraz wiêksze zainteresowanie mo¿liwo¶ciami, jakie daje monta¿ inteligentnych instalacji. Na rynku pojawiaj± siê firmy oferuj±ce coraz to tañsze, a tym samym bardziej dostêpne systemy automatyki domowej – twierdzi Mariusz Jasiñski, ekspert z poznañskiej firmy Elswar specjalizuj±cej siê w inteligentnych instalacjach.
A jak wygl±daj± poszczególne kroki projektu i monta¿u inteligentnych instalacji?
- Spotkanie z inwestorem maj±ce na celu poznanie oczekiwañ klienta oraz posiadanego bud¿etu.
- Spotkanie z architektem wnêtrz w celu dopasowania wspólnej wizji.
- Przygotowanie projektu, trasy okablowañ i punktów elektrycznych (dot. wszystkich wybranych elementów instalacji – o¶wietlenia, gniazd, trasy przewodu magistralnego do wszystkich punktów, itp.)
- Wykonanie okablowania i monta¿ urz±dzeñ.
- Zaprogramowanie urz±dzeñ i paneli ¶ciennych.
- Przeszkolenie inwestora (domowników, pracowników biura) z obs³ugi systemu.
Sposoby na za³±czanie urz±dzeñ odbiorczych:
- Wszystkie elementy wykonawcze na obiekcie mog± byæ chowane w puszkach lub wbudowane w sensorach (przyciskach programowalnych).
- Elementy urz±dzeñ wykonawczych montowane mog± byæ w szafie rozdzielczej (to sposób szczególnie polecany przez ekspertów, poniewa¿ pozwala na wiêksze pole manewru w przypadku dobierania innych elementów II w przysz³o¶ci).
Bez "papierologii"
Dobra wiadomo¶æ dla inwestorów – decyduj±c siê na inteligentne instalacje nie ma konieczno¶ci starania siê o ¿adne dodatkowe pozwolenia ani dokumenty.
- Kwestia ta tyczy siê zarówno sytuacji remontu biura czy domu, jak i budowy nowego. Oczywi¶cie w przypadku budowy domu konieczne jest uzyskanie pozwolenia uzupe³nionego o projekt instalacji elektrycznej – jest on wymagany zarówno w przypadku monta¿u standardowej instalacji, jak i inteligentnej – dodaje Mariusz Jasiñski.
Formalno¶ci mo¿na za³atwiæ w dwojaki sposób:
- do wniosku o wydanie pozwolenia na budowê do³±czyæ projekt instalacji elektrycznej, a dopiero pó¼niej przygotowaæ projekt II (UWAGA: w tej sytuacji nale¿y pamiêtaæ, ¿e przy odbiorze budynku projekt podwykonawczy musi uwzglêdniaæ nowe instalacje),
- do wniosku o wydanie pozwolenia na budowê do³±czyæ projekt instalacji uwzglêdniaj±cy tak¿e inteligentne instalacje.
Jak przygotowaæ instalacjê?
Ju¿ na etapie projektowania instalacji nale¿y uwzglêdniæ miejsce na dodatkowy przewód magistralny lub przewód sieci komputerowej (tzw. skrêtki). Dlaczego? Poniewa¿ urz±dzenia (przyciski, aktory itp.) inteligentnej instalacji zasilane s± napiêciem ró¿ni±cym siê parametrami od napiêcia, jakie mamy w sieci energetycznej. Zazwyczaj komunikacja oraz zasilanie tych elementów odbywaj± siê tymi samymi przewodami, dlatego instalacjê magistrali powinno siê k³a¶æ w pewnej odleg³o¶ci od instalacji elektrycznej.
- Pole elektromagnetyczne przewodów elektrycznych mo¿e zak³ócaæ komunikacjê miedzy urz±dzeniami w systemie magistralnym, a zatem powodowaæ niepoprawne dzia³anie urz±dzeñ instalacji inteligentnej – dodaje Marek Cichorzewski, ekspert firmy Astat.
Od tej sytuacji s± jednak dwa wyj±tki – szczególnie wa¿ne, je¿eli monta¿ instalacji inteligentnej obywa siê nie na etapie budowy, ale remontu domu, mieszkania czy biura:
- wybór systemu radiowego,
- wybór systemu firmy LCN, który wykorzystuje dodatkowy przewód komunikacyjny, a sam pracuje na standardowym okablowaniu (230V).
Najpopularniejsze w Polsce elementy instalacji inteligentnych?
- Sterowanie o¶wietleniem, ogrzewaniem, klimatyzacj± i roletami okiennymi.
- Zdalny monitoring domu – wewn±trz i na zewn±trz.
- Zdalne podlewanie ogródka.
- Sterowanie i zarz±dzanie systemem alarmowym.
- Przycisk "NOC" umo¿liwiaj±cy jednoczesne wy³±czenie wszystkich ¶wiate³ w domu.
Czy mo¿na na tym oszczêdziæ?
Sterowane o¶wietlenie, czujniki ruchu, mo¿liwo¶æ roz³±czania o wyznaczonych godzinach urz±dzeñ elektronicznych – to na pewno dom zgodny z eko standardem i oszczêdno¶æ energii w d³u¿szym okresie czasu. Niemniej oszczêdno¶æ to nie cel sam w sobie w przypadku II – tutaj liczy siê przede wszystkim bezpieczeñstwo, wygoda oraz presti¿ mieszkania w nowoczesnym domu sterowanym praktycznie jednym przyciskiem.
autor: opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: Elswar
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze: