Kategorie:
Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | KlinkierIle kosztuje ocieplenie domu?
Materia³y do ocieplenia domku jednorodzinnego to koszt od 30-40 z³ za m², bior±c pod uwagê najtañsze mo¿liwe rozwi±zania materia³owe, czyli wykoñczenie tynkiem mineralnym, i u¿ycie styropianu o grubo¶ci 12 cm. Zima siê co prawda koñczy, ale by dobrze przygotowaæ siê do nastêpnej, trzeba kwestiê ocieplenia przemy¶leæ, tym bardziej, ¿e jest to inwestycja kosztowna.
Cena systemu ociepleñ jest uzale¿niona od wielu czynników. Niezmienny jej trzon stanowi± kleje do mocowania p³yt termoizolacyjnych oraz do wykonania siatki zbroj±cej oraz sama siatka. W zale¿no¶ci od jako¶ci tych materia³ów, ich koszt wynosi kilka z³/m². Ale to nic w porównaniu z reszt±. Do tego dochodz± trzy czynniki zmienne, tak naprawdê tworz±ce koszt ocieplenia. To termoizolacja, tynk cienkowarstwowy i dodatkowe akcesoria, jak ko³ki i wszelkiego rodzaju profile. Bior±c pod uwagê najtañsze mo¿liwe rozwi±zania materia³owe, czyli u¿ycie styropianu o grubo¶ci 12 cm i wykoñczenie go tynkiem mineralnym, ocieplenie domku jednorodzinnego to koszt od 30-40 z³/m².
Od mineralnego po silikat
Bia³y tynk cienkowarstwowy mineralny z podk³adem to wydatek oko³o 4 z³/m². To najtañsza wersja, ale spe³niaj±ca wszelkie wymagania. Do wyboru s± jednak inne tynki - dyspersyjne. Cena bia³ego akrylowego jest ju¿ prawie cztery razy wiêksza, silikatowego piêæ razy, a silikonowego blisko siedem razy wiêksza od mineralnego. Oczywi¶cie, dro¿sze tynki maj± lepsze parametry od mineralnego, choæ i on ma zalety, których w tynkach dyspersyjnych siê nie u¶wiadczy. Cena jeszcze ro¶nie, gdy wybierze siê tynk barwiony w masie. W zale¿no¶ci od koloru, koszt mo¿e byæ niewiele wiêkszy od metra kwadratowego tynku bia³ego, ale mo¿e wynie¶æ te¿ ponad 30 z³.
Styropian lub we³na
Ceny we³ny, styropianu i p³yt XPS ró¿ni± siê miêdzy sob± i to znacznie. Ró¿nice wynikaj± oczywi¶cie z parametrów tych wyrobów. Do tego dochodz± te¿ ró¿nice w grubo¶ci p³yt. Aby prawid³owo ociepliæ ¶cianê, czyli zgodnie z minimalnymi wymaganiami, wystarczy p³yta o gr. 12 cm. Ale warto zrobiæ nawet 20 cm ocieplenia, by uzyskaæ jeszcze wiêksze oszczêdno¶ci na ogrzewaniu domów. W najtañszym przypadku - 12 cm styropianu - trzeba liczyæ siê z wydatkiem oko³o 12 z³/m². W przypadku p³yty we³ny mineralnej, o tej samej grubo¶ci, to koszt oko³o 55 z³/m².
Ilo¶æ profili u¿ytych w trakcie ocieplenia zale¿y od kszta³tu i wielko¶ci budynku, ilo¶ci okien, d³ugo¶ci ¶cian itp. Dla ma³ego domku trzeba przeznaczyæ kilkaset z³otych. Tyle samo kosztowaæ bêd± ko³ki, je¶li w ogóle bêd± potrzebne. Teoretycznie, ocieplenia na domkach jednorodzinnych nie trzeba ko³kowaæ.
- SYSTEM ATLAS HOTER:
z tynkiem mineralnym CERMIT SN 20 - 14,34 z³ (bia³y), od 15,67 z³ (kolorowy)
z tynkiem akrylowym CERMIT N-200 - 24,87 z³ (bia³y), od 25,87 z³ (kolorowy)
z tynkiem silikatowym SILKAT N-200- 31,56 z³ (bia³y), od 33,15 z³ (kolorowy)
z tynkiem silikonowym SILKON N-200 - 39,15 z³ (bia³y), od 41,04 z³ (kolorowy)
- SYSTEM ATLAS ROKER:
z tynkiem mineralnym CERMIT SN 20 - 23,04 z³ (bia³y), od 24,37 z³ (kolorowy)
z tynkiem silikatowym SILKAT N-200 - 40,26 z³ (bia³y), od 41,85 z³ (kolorowy)
z tynkiem silikonowym SILKON N-200 - 47,85 z³ (bia³y), od 49,40 z³ (kolorowy)
Podane ceny za 1 metr kwadratowy ocieplenia zawieraj± koszt kleju, siatki zbrojeniowej, podk³adu i tynku. Ró¿nice w cenie wynikaj± z ró¿nych cen poszczególnych rodzajów wypraw tynkarskich. Do tego trzeba doliczyæ koszt styropianu.
autor: Piotr Idzikowski, Grupa Atlas
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze: