Kategorie:
Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | KlinkierGrzyby i glony na ocieplonych fasadach
Glony i grzyby nale¿± do najstarszych mikroorganizmów na Ziemi. Podczas ewolucji dostosowa³y siê do ¿ycia w wielu ¶rodowiskach. Mo¿na je znale¼æ zarówno w gejzerach Islandii, jak i na najwy¿szych szczytach Himalajów. Wystêpuj± na prawie wszystkich pod³o¿ach, np. na kamieniu, drewnie, metalu, szkle, a tak¿e na fasadach, na których tworz± zielony (glony), czarny (grzyby) lub zielono-czarny (glony i grzyby razem) nalot. W 2001 r. w fachowych krêgach nasili³y siê dyskusje o tym, czy docieplane elewacje s± silniej atakowane przez glony i grzyby ni¿ powierzchnie innych fasad.
- Najczê¶ciej stawiane pytania brzmia³y:
- jaka jest ró¿nica w wystêpowaniu nalotu na docieplonych i niedocieplonych fasadach?
- czy istniej± tynki lub pow³oki malarskie, które silniej pokrywaj± siê nalotem?
- czy fasady ocieplone materia³em termoizolacyjnym grubo¶ci ponad 8 cm s± bardziej atakowane przez glony i grzyby?
- jakie s± najskuteczniejsze metody postêpowania w walce z osiedlonymi koloniami glonów i grzybów?
W jakich warunkach wystêpuj± grzyby i glony?
W latach 1999-2001 w laboratorium mikrobiologicznym firmy Caparol przebadano 56 próbek nalotu pobranych z ró¿nych fasad budynków i przeanalizowano ich sk³ad. W trzynastu przypadkach stwierdzono, ¿e by³y to glony i grzyby razem. Ponadto w wielu próbkach pewne rodzaje grzybów wystêpowa³y razem. Z wyników mo¿na wnioskowaæ, ¿e fasady porastaj± przewa¿nie grzybami Alternaria i Cla-dosporium. Oba rozsiewaj± zarodniki w powietrzu przede wszystkim w miesi±cach letnich. S± to grzyby czerniej±ce, dlatego pokryte nimi powierzchnie domów sprawiaj± wra¿enie brudnoszarych. Glony wymagaj± do ¿ycia podobnych warunków jak grzyby. Zielony, szary lub czarny nalot wystêpuje na fasadach nierównomiernie - glony i zarodniki grzybów s± wprawdzie transportowane przez wiatr wszêdzie, ale nie wszêdzie mog± siê rozmna¿aæ, poniewa¿ odpowiednie do ich wzrostu warunki wilgotno¶ciowe, cieplne i pokarmowe wystêpuj± na ró¿nych fasadach w ró¿nym nasileniu.
- Czynniki maj±ce du¿y wp³yw na wilgotno¶æ powierzchni fasady to:
- przypadaj±ca w danym roku liczba dni, w których wystêpuj± opady i mg³a. Przyk³adowo, w latach 1979-1981, 1986 - 1988 oraz 1998 - 2000 pojawi³o siê bardzo du¿o powierzchni pokrytych nalotem glonów i grzybów, a jednocze¶nie ze statystyki wynika³o, ¿e by³y to lata ze szczególnie du¿± liczb± dni z opadami;
- b³êdy projektowe i wykonawcze, zwi±zane np. ze z³ym odprowadzaniem wody z dachu, rozpryskuj±c± siê wod± w rejonie coko³ów;
- nachylenie powierzchni; bardziej nachylone powierzchnie s± silniej na ra¿one na dzia³anie opadów atmosferycznych ni¿ powierzchnie pionowe, z których woda sp³ywa szybciej;
- podsi±kaj±ca wilgoæ z pod³o¿a, nawil¿aj±ca powierzchniê fasady (oprócz wody opadowej i rozpryskowej);
- zacienienie fasady, poniewa¿ powierzchnie zacienione pozostaj± d³u¿ej wilgotne;
- ruchy powietrza; miejsca o ograniczonym przep³ywie powietrza schn± wolniej.
Z regionów po³o¿onych w g³êbi l±du, z dala od zbiorników wodnych, pochodzi wiele zg³oszeñ dotycz±cych ciemnych powierzchni na fasadach, co wskazuje na kolonie grzybów. Kolonie glonów zasiedlaj± przede wszystkim miejsca budynków o zwiêkszonym obci±¿eniu wod±, np. w rejonie coko³ów. Z terenów po³o¿onych blisko wybrze¿a i obszarów podmok³ych zg³oszenia dotycz± przede wszystkim nalotu glonów na fasadach. Przypuszczalnie wiêc przy mniejszej ilo¶ci wilgoci na fasadach przewa¿aj± grzyby ple¶niowe, a przy wiêkszej wilgoci w powietrzu lub wiêkszej ilo¶ci wody na powierzchni - glony. Mo¿e siê te¿ zdarzyæ, ¿e te same powierzchnie przebarwiaj± siê raz na zielono, a raz na czarno, w zale¿no¶ci od pory roku i zwi±zanych z ni± ró¿nic wilgotno¶ci i temperatury.
Nalot glonów i grzybów stwierdzono przede wszystkim w ma³ych miejscowo¶ciach oraz na obrze¿ach miast. Zjawisko to mo¿na wyt³umaczyæ tym, ¿e znajduje siê tam wiêcej terenów zielonych, w zwi±zku z czym wiêksza jest wilgotno¶æ powietrza i ni¿sza temperatura, a „parcie infekcyjne' komórek glonów i zarodników grzybów z otoczenia silniejsze. Na tereny wiejskie z kolei przypada szczególnie du¿a ilo¶æ zarodników, a tak¿e py³ów i aerozoli nawozów pochodz±cych z prac polowych. Innym wyja¶nieniem, brzmi±cym nieco paradoksalnie, jest dobra jako¶æ powietrza. Przemys³ i motoryzacja w wyniku postêpu technicznego oraz coraz bardziej rygorystycznych norm czysto¶ci spalin szkodz± ¶rodowisku w mniejszym ni¿ kiedy¶ stopniu. W wyniku tego organizmy porastaj±ce ¶ciany maj± lepsze warunki do rozwoju i napotykaj± na istotne trudno¶ci tylko w obszarach koncentracji zanieczyszczeñ, a wiêc w wiêkszych aglomeracjach czy te¿ w s±siedztwie traktów komunikacyjnych.
W pobli¿u prawie wszystkich badanych obiektów ros³y drzewa. Stanowi to wskazówkê, ¿e rozwój glonów i grzybów pozostaje z nimi w ¶cis³ym zwi±zku, a nawet jest stymulowany przez obecn± w pobli¿u zieleñ. Py³ki z drzew osiadaj± na fasadach i tworz± po¿ywkê dla glonów i grzybów, a ponadto na drzewach zawsze wystêpuj± kolonie glonów i grzybów i dlatego ich dzia³anie w pobli¿u drzew jest szczególnie silne. Drzewa rzucaj± cieñ na fasadê i chroni± przed wiatrem, przez co zacienione powierzchnie pozostaj± d³u¿ej wilgotne, a z powodu ci±g³ego wyparowywania wody przez li¶cie drzew zwiêksza siê wilgotno¶æ powietrza w ich cieniu zim± i latem. Prowadzi to do zwiêkszenia ilo¶ci wilgoci na powierzchni budynków i budowli.
W wypadku wielu badanych obiektów nalot glonów i grzybów wystêpowa³ te¿ na innych fasadach w okolicy. Stanowi to kolejny argument przemawiaj±cy za tym, ¿e rozwój glonów i grzybów zale¿y nie tylko od typu powierzchni, ale te¿ od mikroklimatu panuj±cego w danej okolicy.
- Usytuowanie powierzchni z wyj±tkowo silnie rozwiniêtym nalotem glonów i grzybów w badanych obiektach by³o nastêpuj±ce:
- pó³noc - ponad 50%;
- zachód - ponad 50%;
- wschód - poni¿ej 10%;
- po³udnie - poni¿ej 2%.
Suma wynosi ponad 100%, poniewa¿ zdarza³y siê przypadki porastania wiêcej ni¿ jednej strony. Fakt, ¿e problem dotyczy przede wszystkim fasad pó³nocnych i zachodnich, mo¿na t³umaczyæ nastêpuj±cymi przyczynami:
• promienie s³oneczne nie osuszaj± fasad pó³nocnych, które s± d³u¿ej wilgotne ni¿ powierzchnie usytuowane na innych stronach;
• fasady zachodnie s± najczê¶ciej moczone przez deszcz, poniewa¿ najczê¶ciej wiatry wiej± z tego kierunku, kieruj±c odpowiednio opady.
Na fasadach po³udniowych rzadko wystêpuj± wiêksze kolonie glonów i grzybów, poniewa¿ ich powierzchnie s± szybciej osuszane przez promienie s³oneczne ni¿ pozosta³e ¶ciany budynku, a promieniowanie UV szybciej zabija komórki glonów i zarodniki grzybów.
Glony i grzyby rosn± przewa¿nie w zimnej po³owie roku, gdy ilo¶æ wilgoci na powierzchni elementów budowlanych jest najwiêksza. Obserwacje potwierdzi³y, ¿e w zimnych okresach roku fasady s± ciemniejsze, a w ciep³ych - ja¶niejsze. W badanych obiektach 80% fasad pora¿onych grzybami i glonami by³o ocieplonych, a tylko 20% niedocieplonych.
- W zwi±zku z tym istniej± dwie teorie:
- na ocieplonych fasadach, ze wzglêdu na niewielk± akumulacjê bardzo cienkiej warstwy zewnêtrznej, ciep³o du¿o szybciej wypromieniowuje, przez co znacznie czê¶ciej spada temperatura powierzchni i wykrapla siê woda kondensacyjna, wspomagaj±ca rozwój kolonii glonów i grzybów;
- w zimie powierzchnie ocieplonych fasad pozostaj± d³u¿ej wilgotne, poniewa¿ s± zimniejsze ni¿ powierzchnie fasad nieocieplonych (ze wzglêdu na mniejszy strumieñ ciep³a przenikaj±cego z wnêtrza budynku na zewn±trz).
Argumentem przemawiaj±cym za t± hipotez± jest równie¿ fakt wystêpowania mniejszej ilo¶ci glonów i grzybów na mostkach cieplnych, np. u zwieñczenia stropów miêdzypiêtrowych, przy s³upach w budynkach o konstrukcji szkieletowej czy przy g³ówkach ko³ków mocuj±cych p³yty ocieplaj±ce. Natomiast grubo¶æ warstwy termoizolacji (powy¿ej/poni¿ej 8 cm) nie odgrywa ¿adnej roli. Istniej± tak¿e dwie inne przyczyny coraz wiêkszej liczby reklamacji zwi±zanych z osiedlaniem siê glonów i grzybów na ocieplonych elewacjach. Za jedn± z nich nale¿y uznaæ wzrastaj±c± z roku na rok powierzchniê ¶cian zewnêtrznych, które ocieplono w technologii BSO (Bezspoinowy System Ociepleñ). W takiej sytuacji wzrasta te¿ prawdopodobieñstwo pora¿enia fasady grzybami lub glonami. Ponadto lata 1998, 1999 oraz 2000 charakteryzowa³y siê wyj±tkowo du¿± liczb± dni, w których wystêpowa³y opady.
Rodzaj pod³o¿a a wystêpowanie nalotu
Ka¿da powierzchnia mo¿e zostaæ zaatakowana przez glony i grzyby. Najbardziej zagro¿one s± tynki z ¿ywic syntetycznych bez dodatku biocydów. Nie by³o natomiast reklamacji w wypadku niemalowanych tynków wapienno-cementowych, tynków z ¿ywic syntetycznych z dodatkiem biocydów oraz farb z odpowiedni± ilo¶ci± spoiwa, zasychaj±cych w miarê mo¿liwo¶ci bez tworzenia pêkniêæ i porów. Nie zanotowano równie¿ reklamacji dotycz±cych powierzchni pomalowanych farbami z dodatkiem biocydów. Mo¿na wiêc wyci±gn±æ wniosek, ¿e na osiedlenie siê glonów i grzybów wiêkszy wp³yw ma sk³ad chemiczny pod³o¿a ni¿ np. jego absorpcja wody, przepuszczalno¶æ pary wodnej i hydrofobowo¶æ.
Biocydy zapobiegaj± szybkiemu atakowi glonów i grzybów
Na wielu fasadach z biegiem lat kolonie mikroorganizmów staj± siê coraz wiêksze. Odnotowano jednak równie¿ przypadki zahamowania rozwoju glonów i grzybów po dwóch latach od wykonania nowych pow³ok malarskich lub ocieplenia. Mo¿e to wskazywaæ na potrzebê odró¿niania „szybkiego ataku' od d³ugotrwa³ego pokrywania siê nalotem. „Szybki atak' zale¿y prawdopodobnie przede wszystkim od obecno¶ci rozpuszczalnych w wodzie cz±steczek organicznych na powierzchni ¶wie¿o wykonanych wypraw i pow³ok malarskich, które z czasem s± rozk³adane przez czynniki pogodowe. W ten sposób mo¿na te¿ wyt³umaczyæ, dlaczego w wielu przypadkach pow³oki wykonane z materia³u zawieraj±cego biocydy przez d³ugi czas chroni± przed szybkim osiedlaniem siê glonów i grzybów, mimo i¿ z biegiem czasu biocydy ulegaj± wyp³ukiwaniu.
Teoria ta stanowi podstawê kolejnych badañ nad tym, które sk³adniki farb, zapraw klej±cych i wypraw tynkarskich s± po¿ywk± dla glonów i grzybów, szczególnie rodzajów Al-ternaria i Cladosporium. Pierwsze wyniki wskazuj± na pochodne celulozy (kleje) i w³ókna celulozowe, bardziej ni¿ na wodne dyspersje ¿ywic syntetycznych przyswajane przez grzyby ple¶niowe.
W przypadku, gdy znane s± zwi±zki, które dzia³aj± hamuj±co na wzrost niepo¿±danych organizmów, mo¿na opracowaæ skuteczne biocydy.
Jak zapobiegaæ pojawianiu siê nalotu organicznego?
W praktyce nie mo¿na zmieniæ konstrukcji budynku ani warunków ¶rodowiskowych. Fasady nale¿y wiêc pokrywaæ pow³okami maksymalnie nieatrakcyjnymi dla glonów i grzybów. Na silnie zasadowych pod³o¿ach typu ¶wie¿y beton lub tynki wapienne, glony i grzyby nie pojawi± siê. Tego typu powierzchnie trac± jednak z czasem w³a¶ciwo¶ci alkaliczne ze wzglêdu na poch³anianie dwutlenku wêgla, w zwi±zku z czym zanika czynnik zapobiegaj±cy osiedleniu siê mikroorganizmów. Potwierdzono to na ró¿nych obiektach. W jednym z projektów badawczych, prowadzonym w ¶cis³ej wspó³pracy ró¿nych producentów chemii budowlanej, próbuje siê znale¼æ zale¿no¶æ miêdzy rodzajem materia³u pow³okowego, poszczególnymi grupami surowców, w³a¶ciwo¶ciami fizycznymi a wystêpowaniem glonów i grzybów. Po osiemnastu miesi±cach oddzia³ywania warunków atmosferycznych na ró¿ne próbki na niektórych z nich pojawi³y siê ju¿ wyra¼ne zmiany. Dowodzi to, ¿e nie mo¿na bagatelizowaæ sk³adu materia³ów pow³okowych oraz ich w³a¶ciwo¶ci fizycznych. Niektórzy specjali¶ci pok³adaj± wielkie nadzieje w hydrofobizacji. Jednak nie zapobiega ona tworzeniu siê wody kondensacyjnej. Pow³oka pozostaje wilgotna nawet przez d³u¿szy czas. W odniesieniu do nalotu z glonów nawet silnie hydrofobowe produkty nie wykazuj± ¿adnych zalet w porównaniu ze standardowymi farbami dyspersyjnymi. Tworzeniu siê nalotu z glonów mo¿na zapobiec, a przynajmniej je zahamowaæ stosuj±c warstwy wierzchnie lub pow³oki hydrofobizowane, zawieraj±ce biocydy. Nie wystêpuje jednak bio-cyd eliminuj±cy wszystkie istotne mi kroorganizmy, a jednocze¶nie bezproblemowy w sensie toksyczno¶ci i mo¿liwo¶ci unikniêcia przebarwieñ. Zazwyczaj stosuje siê wiêc kombinacjê ró¿nych substancji czynnych przeznaczonych do konkretnego systemu. Wa¿ne jest odpowiednie dobranie aktywnych sk³adników i ich stê¿enia w stosunku do wodoodpor-no¶ci materia³u pow³okowego (aby zapobiec zbyt szybkiemu wyp³ukiwaniu ¶rodków czynnych oraz zwi±zanemu z tym ograniczeniu ich ilo¶ci). Prêdzej czy pó¼niej jednak ka¿de dzia³anie biologiczne zostanie os³abione i produkt utraci funkcjê ochronn± ze wzglêdu na wymagan± rozpuszczalno¶æ ¶rodków czynnych w wodzie.
Mo¿liwo¶ci naprawy
- W przypadku, gdy na obiekcie pojawi³y siê glony i grzyby, nale¿y:
- w miarê mo¿liwo¶ci ca³kowicie usun±æ nalot (stosuj±c odpowiedni strumieñ wody pod ci¶nieniem);
- powierzchnie pokryte nalotem pomalowaæ jeden do dwóch razy roztworem odpowiednio dobranego ¶rodka dezaktywuj±cego (np. Caparol Capa-tox), nastêpnie pozostawiæ do wyschniêcia i nie zmywaæ;
- pomalowaæ fasadê jeden lub dwa razy glono- i grzybobójcz± farb± fasadow± (np. Caparol Thermosan lub Caparol Amphibolin W) - niepêczniej±c±, pobieraj±c± i zatrzymuj±c± niewielk± ilo¶æ wody (warto¶æ w < 0,1 kg/m2 • h05). W ten sposób mo¿na znacznie zmniejszyæ poch³anianie wody przez powierzchniê fasady i zapobiec szybkiemu wyp³ukiwaniu zawartych w farbie biocydów.
Pomimo zastosowania ¶rodków zapobiegawczych i ochronnych fasada prêdzej czy pó¼niej straci w³a¶ciwo¶ci glono- i grzybobójcze. Oznacza to, ¿e okresowo nale¿y te dzia³ania powtarzaæ. Trudno przewidzieæ, jak czêsto, poniewa¿ ma na to wp³yw wiele czynników, ró¿nych w przypadku poszczególnych obiektów. Z do¶wiadczeñ firmy Caparol wynika, ¿e z regu³y fasadê nale¿y pokrywaæ ¶rodkami glono- i grzybobójczymi nie czê¶ciej ni¿ co 5 lat.
Czym s± glony?
S± to organizmy posiadaj±ce w komórkach chlorofil lub podobne barwniki, za pomoc± których wszystkie ro¶liny produkuj± substancje organiczne przy wykorzystaniu ¶wiat³a i dwutlenku wêgla pochodz±cego z powietrza. Glony potrzebuj± do ¿ycia zawartych w pod³o¿u azotu i zwi±zków mineralnych, które pobieraj± przez ¶ciany komórkowe w formie roztworów. Podstawowym ¶rodowiskiem ¿ycia glonów jest woda. Podczas ewolucji rozwinê³y siê te¿ glony ¿yj±ce w powietrzu, i te najczê¶ciej spotyka siê na fasadach. Ogólnie rzecz bior±c s± one zbudowane z jednej lub wiêkszej liczby komórek ¶rednicy ok. 10 mikrometrów. Komórki glonów ¿yj±cych w powietrzu, wielko¶ci mniej wiêcej cz±steczki py³ku, przenoszone s± przez wiatr. Opadaj± na wszelkiego rodzaju powierzchnie. Je¶li trafi± na odpowiedni± ilo¶æ wody, w której jest dostateczna ilo¶æ sk³adników pokarmowych, to zaczynaj± siê rozmna¿aæ. W ten sposób tworz± siê kolonie glonów. W wypadku pojawienia siê niekorzystnych warunków, szczególnie przy braku wody, komórki wysychaj± i trac± kolor. Wyschniête komórki glonów mog± prze¿yæ d³u¿szy czas bez wody i sk³adników pokarmowych. Glony nie uszkadzaj± pod³o¿a, na którym rosn±.
Czym s± grzyby ple¶niowe?
Grzyby ple¶niowe s± zbudowane z komórek w formie strzêpków i zarodników. W przeciwieñstwie do glonów nie mog± ¿yæ jedynie w obecno¶ci powietrza i wody, poniewa¿ nie maj± zdolno¶ci fotosyntezy. Do ¿ycia potrzebuj± substancji organicznych. Wystêpowanie ró¿nych gatunków grzybów jest uzale¿nione od sk³adników pokarmowych i inhibitorów zawartych w pod³o¿u oraz temperatury otoczenia. Grzyby rozmna¿aj± siê za pomoc± zarodników wielko¶ci ok. 10 mikrometrów przenoszonych wraz z pr±dami powietrza. 96% cz±steczek biologicznych obecnych w ci±gu roku w powietrzu to zarodniki grzybów. Mog± odk³adaæ siê na wszelkich powierzchniach. W obecno¶ci wody i odpowiednich sk³adników pokarmowych z zarodników tworz± siê strzêpki grzybni. Maj± szeroko¶æ kilku mikrometrów i mog± osi±gaæ d³ugo¶æ do jednego metra. Grzyby pobieraj± sk³adniki rozpuszczone w wodzie bezpo¶rednio do swoich komórek lub wydzielaj± do pod³o¿a enzymy ekstrahuj±ce z niego sk³adniki pokarmowe. W przypadku wystarczaj±cej ilo¶ci wody i sk³adników pokarmowych oraz temperatury miêdzy 0 - 30°C strzêpki rozrastaj± siê tworz±c strzêpiast± plechê. Na koñcach niektórych strzêpków powstaj± zaradnie. Grzyby, których zarodniki i strzêpki zawieraj± ciemne barwniki w celu ochrony przed promieniowaniem UV, okre¶lane s± mianem grzybów czerniej±cych, a ich kolonie mianem ciemnego nalotu.
- Co nale¿y zrobiæ, gdy na elewacji pojawi³y siê glony i grzyby?
- Po pierwsze, nale¿y usun±æ nalot, zmywaj±c elewacje strumieniem wody pod ci¶nieniem.
- Oczyszczon± powierzchniê pokrywamy jedn± lub dwoma warstwami roztworu ¶rodka dezaktywuj±cego np. Caparol Capatox.
- Na koniec malujemy elewacje glonobójcz± i grzybobójcz± farb± fasadow± np. Caparol ThermoSan lub Caparol Amphibolin-W.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy