Kategorie:
Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | ZabytkiGruntowe pompy ciepła - o czym mowa w praktyce?
Zasoby ciepła, które znajdują się w ziemi, są naprawdę duże. Gruntowa pompa ciepła pozwoli wykorzystać je do ogrzewania domu. Odpowiednio dobrane elementy i dobrze zaprojektowana instalacja grzewcza może posłużyć domownikom przez wiele lat. O czym mowa w praktyce? Sprawdzamy.
Czym jest gruntowa pompa ciepła?
Gruntowe pompy ciepła to złożone urządzenia grzewcze. Warto jest wiedzieć, że same nie potrafią wytworzyć one ciepła. Pobierają je za to z ziemi, przekształcają i przekazują do budynku. System grzewczy z pompą można podzielić na trzy części.
Pierwsza z nich to źródło dolne, z którego pobierane jest ciepło. Następnie jest źródło górne, które oddaje przetworzone ciepło do mieszkania. Na samym końcu jest sama pompa, która zapewnia przepływ czynnika pomiędzy dwoma poprzednimi źródłami.
Gruntowa pompa ciepła - jakie źródło?
Ten typ pompy może wykorzystywać wszelkie źródła dolne. Wybór zależy od warunków, które klienci mają dookoła swojego domu. Trzeba tu zaliczyć wielkość działki, rodzaj gruntu oraz akceptowalny rozmiar prac ziemnych. W domach jednorodzinnych najczęściej stosowanymi układami są gruntowe kolektory poziome oraz pionowe, kolektor ziemny z bezpośrednim odparowaniem czy dwie studnie.
Ogrzewanie domu można osiągnąć dzięki gruntowemu kolektorowi poziomemu. Są to zakopane wężownice z rur, wypełnione płynem niezamarzającym na głębokości około 1-1,5 metra. Ten preparat krążąc w rurach odbiera ciepło z gruntu, a następnie przekazuje je pompie. W tym momencie cały cykl jest powtarzany. Kolektory pionowe różnią się zaledwie ułożeniem rur, w tym przypadku prostopadle do ziemi.
Urządzenie z bezpośrednim odparowaniem to ułożone w gruncie rury miedziane z powłoką z tworzywa sztucznego. W tym przypadku zamiast płynu niezamarzającego krąży w nich czynnik zbiorczy pompy ciepła. Rury pełnią natomiast funkcję tak zwanego parownika.
W przypadku dwóch studni, z pierwszej czerpane są wody podziemne, a także odbierane jest z nich ciepło. Do drugiej ponownie wtłacza się wodę pod ziemię. Woda w głębszych warstwach gruntu ma około 10 stopni Celsjusza.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy