Gatunki drewna w stolarce okiennej
Okna produkowane s± z rozmaitych gatunków drewna. W Polsce wykorzystuje siê w tym celu nawet kilkana¶cie odmian, z których ka¿da charakteryzuje siê innymi parametrami u¿ytkowymi. Na czym polega ró¿nica?
Podejmuj±c decyzjê o wyborze, warto najpierw sprawdziæ warunki, którym stolarka bêdzie musia³a sprostaæ. Nale¿y zwróciæ uwagê na takie szczegó³y, jak poziom wilgotno¶ci czy ¶rednie temperatury, a nastêpnie dostosowaæ do nich drewno. Poszczególne gatunki oprócz w³a¶ciwo¶ci ró¿ni± siê te¿ cen± czy walorami estetycznymi. W Polsce wci±¿ najpopularniejsza jest sosna, jednak czêsto stosujê siê te¿ gatunki egzotyczne, jak np. meranti lub ekskluzywne - d±b.
Sosna
Sosna zawdziêcza swoj± popularno¶æ korzystnemu stosunkowi ceny do jako¶ci. Za wzglêdnie niewielkie pieni±dze mo¿na zakupiæ okna o dobrych parametrach. Drewno jest sprê¿yste, a przy tym wytrzyma³e na uszkodzenia mechanicznie. Du¿a zawarto¶æ ¿ywicy powoduje, ¿e jest odporne na szkodliwe dzia³anie wilgoci, jednak przy skrajnie wysokich temperaturach mo¿e ona przedostaæ siê przez pow³okê malarsk±. Naturalnie ma jasn± barwê, któr± mo¿na skutecznie pokrywaæ zarówno lakierami kryj±cymi, jak i lazurowymi.
Meranti
Spo¶ród gatunków egzotycznych producenci okien najczê¶ciej stosuj± Meranti, które ro¶nie m.in. w Indonezji. Wystêpuje w kilku odmianach, z czego najbardziej popularne s± odmiany bia³a i czerwona. Drewno kolorem oraz struktur± przypomina mahoñ, natomiast jego parametry zbli¿one s± do sosny. Warto dowiedzieæ siê, jaka jest gêsto¶æ drewna, bowiem wp³ywa ona na jego parametry. Meranti powinno mieæ minimum 450 kg/m3.
D±b
Drewno dêbowe zalicza siê do gatunków szlachetnych. Wysokie parametry u¿ytkowe oraz atrakcyjna estetyka sprawiaj±, ¿e jest ono bardzo kosztowne. D±b jest wytrzyma³y, odporny na ¶cieranie i zmienne warunki atmosferyczne. Gêsto¶æ na poziomie 700 kg/m³ powoduje, ¿e rama stolarki zapewnia dobr± izolacjê akustyczn±. Jego wad± jest to, ¿e czernieje pod wp³ywem wilgoci oraz niektórych impregnatów, a przez porowat± strukturê, któr± trudno skutecznie zabezpieczyæ, po latach mo¿e pêkaæ.
autor: S³awomir Dubiela, MS wiêcej ni¿ OKNA
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy