Gabiony - pomysłowe ogrodzenie
Gabiony podbijają polski rynek i wchodzą do rozwiązań rezydencjonalnych. Do tej pory stosowano je głównie w infrastrukturze drogowej i hydrotechnice jako konstrukcje oporowe oraz przeciwerozyjne. Teraz gabiony wykorzystywane są również jako ozdobne murki czy oryginalne meble ogrodowe.
Gabiony są to prostopadłościenne kosze ze zgrzewanych siatek. W środku wypełnia się je różnymi materiałami, tak by zapewnić jak najlepsze wtopienie się w otoczenie. Gabiony są łatwe w montażu. Dostarcza się je na budowę gotowe. W miejscu wbudowania wypełnia się je kamieniami lub innym kruszywem.
Najczęściej używa się do tego celu kamieni, szkła, gruzu czy ziemi. Można także zastosować materiały pochodzące z recyklingu, na przykład granulaty z odpadów lub beton z odzysku. Używane jako elementy ogrodzeń i ozdoby do ogrodów, świetnie komponują się z nowoczesnymi, miejskimi budynkami, jak również idealnie wtapiają się w wiejski krajobraz. Coraz częściej gabiony używane są przy urządzaniu ogrodów i terenów zielonych.
Nie tylko na ogrodzenieZ koszy gabionowych wypełnionych kamieniami można zbudować na przykład skalniak, ławeczki, stół ogrodowy, grilla czy altankę. Zaletą gabionowych „mebelków" jest to, że podczas porywistego wiatru czy burzy, będą stabilnie trzymały się podłoża. Nie musimy obawiać się, że zginą lub ulegną zniszczeniu. Niewątpliwą zaletą gabionów jest również to, że stanowią doskonałą barierę dźwiękochłonną. Jeżeli więc mieszkamy przy ulicy, w miejscu o dużym natężeniu ruchu, to możemy być pewni, że murek przy drodze wykonany z gabionów ochroni nas przed hałasem.
Gabiony są bardzo doceniane przez zwolenników ekologii. Podkreślają oni, że naturalne wypełnienia koszy to sprzyjające środowisku materiały. Co ciekawe, niektóre gatunki roślin, którymi obsadza się gabiony wpływają korzystnie na nasze zdrowie, gdyż usuwają z atmosfery szkodliwe pyły przyczyniające się do rozwoju chorób układu oddechowego. Liście roślin, obsianych w gabionach wyłapują pyły, które następnie są spłukiwane przez deszcze do gleby.
Źródło: Betafence
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy