Szukaj w serwisie

Kategorie:

Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budową | Fundamenty | Ściany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy garażowe | Chemia budowlana | Technologie | Klinkier

Tutaj jesteś: Budowa i remont / Okna i parapety

Funkcje okien

kategoria: Okna i parapety , opracowanie: Redakcja, źródło: MS więcej niż Okna
Funkcje okien
Funkcje okien [fot.: MS więcej niż Okna]

Skuteczna ochrona przed hałasem, odporność na włamania oraz energooszczędność - to tylko niektóre z właściwości, jakie powinny posiadać nowoczesne okna. Ale wybór każdej kolejnej opcji to także dodatkowe koszty - nie zawsze potrzebne.

Z niektórych funkcji możemy w wielu wypadkach spokojnie zrezygnować i to bez wpływu na domowy komfort. Podstawowym czynnikiem, który należy brać pod uwagę przy wyborze idealnego produktu do naszego domu jest przede wszystkim to gdzie i w jakiej okolicy mieszkamy.

Najważniejsze jest energia

Jedną z najbardziej pożądanych przez klientów cech współczesnych okien jest bez wątpienia energooszczędność. I nie ma się czemu dziwić ponieważ to właśnie od okien zależy w dużym stopniu współczynnik energooszczędności całego domu, a w efekcie koszty jego ogrzewania i utrzymania.

  • W budynkach wielorodzinnych straty ciepła przez nieszczelną lub starą stolarkę okienną wynoszą często nawet 45%, z kolei w domach jednorodzinnych może to być 25%. W obu wypadkach jest to bardzo dużo, dlatego odpowiedź na to, jakie okna najlepiej wybrać, nasuwa się sama. Nawet, jeśli będziemy musieli za nie zapłacić trochę więcej - informuje Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA, producenta okien TYTANOWYCHtermo.

Spokój w liczony w cenę

Na dźwiękoszczelność największy wpływ ma rodzaj szyb. Generalnie, czym grubsze szkło tym ochrona przed hałasem jest lepsza.

  • Izolacyjność akustyczną okien określa wyrażony w decybelach współczynnik Rw. Czym jest on wyższy tym korzystniej. Odwrotna sytuacja dotyczy natomiast wskaźnika izolacyjności cieplnej Uw, który powinien być jak najmniejszy - wyjaśnia Głuszcz.

Ale tak naprawdę nie magia liczb jest tutaj najważniejsza, ale to gdzie mieszkamy. Nie ma sensu inwestować w droższe szyby o najlepszych parametrach akustycznych, jeśli nie jest to konieczne. Na spokojnym, kameralnym osiedlu lub na wsi w zupełności sprawdzą się te o Rw wynoszącym od 30 do 32 dB. Szyby, w których współczynnik Rw jest nie mniejszy niż 35dB są natomiast konieczne, jeśli przyszło nam mieszkać w centrum miasta, przy ruchliwej, przelotowej drodze lub w pobliżu lotniska. W przeciwnym wypadku będziemy musieli się przyzwyczaić do rozmów i oglądania telewizji przy akompaniamencie ulicznego zgiełku i szumu przejeżdżających samochodów.

A co z bezpieczeństwem?

Kluczem do bezpieczeństwa są w przypadku okien okucia, ale także szyby. Jeśli zależy nam na tym, aby kupić produkt antywłamaniowy, powinniśmy pytać sprzedawcę nie tylko o rodzaje zastosowanych rozwiązań, ale także certyfikaty, które potwierdziłyby to, że oferowany produkt spełnia określone normy. Warto pamiętać, że okna w wyższych klasach bezpieczeństwa, wyposażone są w odporną na uderzenia szybę, posiadającą kilka warstw specjalnej antywłamaniowej folii.

Na rynku nie brakuje także dodatkowych rozwiązań zwiększających poczucie naszego bezpieczeństwa np. alarmów i czujników otwarcia zwanych kontaktronami, które można połączyć z systemem alarmowym, ale także klimatyzacją czy ogrzewaniem. Natomiast wśród nowinek znajdziemy chociażby detektory zbicia szyby lub detektory grawitacyjne. Pytanie tylko, czy warto za wszelką cenę zamieniać nasz dom w trudną do zdobycia twierdzę?


Solidniejszy, bogatszy pakiet zabezpieczeń jest jak najbardziej uzasadniony, jeśli mieszkamy w okolicy niebezpiecznej, albo gdy nasz dom jest oddalony od innych zabudowań i nie mamy sąsiadów, którzy mogliby zauważyć próbę włamania.

Zaawansowane rozwiązania wydają się natomiast zbędne, gdy mieszkamy na wyższym piętrze w bloku pozbawionym balkonów albo instalacji, po których mógłby z łatwością wspiąć się nieproszony gość.


  • Z pewnością nie warto nigdy oszczędzać na energooszczędności. Im lepsze parametry cieplne okna, tym niższe rachunki zapłacimy za ogrzewanie domu w zimie. W przypadku pozostałych funkcji warto przede wszystkim dokładnie zdiagnozować potrzeby i skonsultować decyzję z dobrym sprzedawcą. To gwarancja nie tylko udanego zakupu, ale także rozsądnie wydanych pieniędzy - dodaje Głuszcz.

autor: opracowanie: Redakcja, źródło: MS więcej niż Okna

powr t

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G WNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach