Kategorie:
Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | KlinkierFenomen technologii prefabrykowanego szkieletu
ele osób rezygnuje z marzenia o w³asnym domu obawiaj±c siê, ¿e inwestycja przero¶nie ich pod wzglêdem finansowym i organizacyjnym, a czas jej po¶wiecony bêdzie koszmarem. Dzieje siê tak czêsto dlatego, ¿e w Polsce za bardzo przywi±zani jeste¶my do tradycyjnej, murowanej technologii wznoszenia domu. To, co inne i nieznane budzi nieufno¶æ. Niezmiernie trudno inwestorowi uwierzyæ, ¿e móg³by zamieszkaæ w nowym domu ju¿ w 8 tygodni od rozpoczêcia budowy. A taka mo¿liwo¶æ istnieje!
Co to za fenomen? To technologia lekkiego prefabrykowanego szkieletu drewnianego.
Dom w technologii szkieletowej wznosi siê nawet zim±, je¶li tylko fundamenty zostan± uprzednio przygotowane. Obiekt jest konstruowany modu³owo: gotowe ¶ciany i wiê¼ba powstaj± wcze¶niej w zak³adzie prefabrykatów budowlanych. Na plac budowy dostarczane s± komplety potrzebnych elementów, nastêpnie ca³o¶æ jest montowana na p³ycie fundamentowej. W ci±gu zaledwie kilku tygodni powstaje zamkniêta bry³a budynku wraz z oknami, kominem, dachem i wykoñczonymi elewacjami.
- To „sucha" technologia. - mówi Pawe³ Szczepanek z Dzia³u Obs³ugi Inwestycji firmy architektonicznej ARCHETON Sp. z o.o. - W bardzo krótkim czasie mamy do dyspozycji budynek w stanie deweloperskim do indywidualnego wykoñczenia. Tak± inwestycjê realizujemy w ramach programu „Dom na miarê".
Dodatkowym plusem „szkieletu" jest niewielki ciê¿ar konstrukcji, przez co idealnie sprawdza siê on w trudnych warunkach gruntowych i hydrologicznych np. na terenach szkód górniczych. Konstrukcja budynku umo¿liwia równie¿ ³atw± przebudowê i rozbudowê.
- Szczególne zagro¿enie ogniem w jednorodzinnych budynkach wzniesionych w technologii szkieletu drewnianego jest mitem. Dziêki specjalnym zabiegom zastosowane materia³y uzyskuj± wymagan± odporno¶æ ogniow±. Zarówno w domach wybudowanych w technologii murowanej jak i szkieletowej pali siê g³ównie i w pierwszej kolejno¶ci wyposa¿enie domu. - dodaje Tomasz Lebiedzki z Dzia³u Obs³ugi Inwestycji firmy ARCHETON Sp. z o.o.
Trwa³o¶æ domu
Trwa³o¶æ budynku w technologii drewnianej nie jest mniejsza ni¿ tego w technologii murowanej. Drewno wykorzystane do budowy w technologii szkieletowej poddaje siê przemys³owemu suszeniu, które nie tylko optymalizuje jego zalety konstrukcyjne, ale zabija tak¿e ple¶ñ i owady. Rezygnacja z substancji chemicznych u¿ywanych kiedy¶ w tym celu chroni ¶rodowisko. Sama technologia szkieletowa nie powoduje, wbrew pozorom, zu¿ycia wiêkszej ilo¶ci materia³u (pozyskiwanego przez wycinkê lasów!) ni¿ budowa obiektu murowanego, w którym masê drewna poch³aniaj± choæby szalunki.
W domu drewnianym lepiej wypoczywamy, mieszkamy zdrowiej i ... taniej. O wysokiej energooszczêdno¶ci budynku decyduje nieprzeciêtna izolacyjno¶æ termiczna ¶cian i pozosta³ych przegród budowlanych.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy