Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | Zabytki

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Drut zbrojeniowy – czym jest, jakie są jego rodzaje oraz w jaki sposób go wiązać?

kategoria: Temat na czasie

 

Budowa własnej posiadłości jest kluczowym elementem w życiu każdego z nas. Niektóre osoby w celu wzniesienia konstrukcji budynku, korzystają z usług firm budowlanych. Inni natomiast postanawiają działać na własną rękę.

Przez większość całego procesu towarzyszy nam w szczególności jeden element – drut zbrojeniowy. Jego obecność jest ważna na każdym etapie prac i to właśnie od niego zależy nośność i wytrzymałość całego domu. Stawianie fundamentów, tworzenie słupów, a w szczególności zalewanie płyty to czynności, podczas których występowanie takiego elementu budowlanego jest konieczne.

Czym jest zbrojenie i po co się je wykonuje?

Zbrojenie jest przez wielu określane najważniejszą czynnością budowlaną. Stwierdzenie to nie jest rzecz jasna bezpodstawne. Z wielu przeprowadzonych testów wynika, że to właśnie dzięki dobrze zbrojonej powierzchni budynek ma gwarantowaną długą żywotność, a także najwyższą stabilność i wytrzymałość.

Sam proces jest niczym innym, jak po prostu zalaniem w betonie rzędu powiązanych ze sobą odpowiednio drutów. Jest to ważne, ponieważ beton chociaż jest materiałem solidnym, bywa też kruchy. Pręty mają za zadanie powiązać beton w taki sposób, aby szansa na jego rozkruszenie spadła do zera. Typ zbrojenia określa się z reguły względem kształtu podłoża, na którym będzie osadzane. Pręty docina się na wymiar oraz łączy we wskazane formy przy użyciu drutów wiążąc je.

Rodzaje drutów zbrojeniowych

Dobór drutu zbrojeniowego wcale nie jest prostym zadaniem. Niemal każda budowla potrzebuje przynajmniej kilku rodzajów prętów, określanych na sposób miary średnicy w przekroju. Najczęściej stosowanymi pod płytę są średnice 12mm, a dla bardziej zaawansowanych przypadków, jak chociażby wiszące belki – 18mm.

W przypadku wieńców korzysta się także z mniejszych prętów. Nie jest to jednak ich jedyny sposób podziału. Duże znaczenie ma także materiał. Serwis bud-kor.pl zaznacza, że najczęściej wybieranymi drutami są te o strukturze ożebrowanej, wykonane ze stali klasy A-II lub A-III. Są to materiały takie jak 18G2 czy 34GS. Obydwa oznaczenia przedstawiają stale stopowe o podwyższonej wytrzymałości. Nieco rzadziej korzysta się już ze stali węglowych. Warto wspomnieć także o możliwości podziału poprzez wcześniej wspomnianą strukturę. Wyróżniamy druty ożebrowane i gładkie, z czego te drugie występują w budownictwie dużo rzadziej.

Technika zbrojenia

Spora część osób niemających wprawy decyduje się na skorzystanie z usług wykwalifikowanych zbrojarzy. Cała technika łączenia drutów zbrojeniowych opiera się na wiązaniu ich ze sobą przy użyciu druta wiązałkowego. Należy jednak zadbać o równe odstępy między poszczególnymi prętami oraz przede wszystkim, prawidłowo je ciąć.

 

Druty związuje się kluczem. Dawniej do stworzenia takiego klucza wystarczył jedynie kawałek dużego gwoździa i szlifierka. Dzisiaj takie narzędzia wyglądają nieco inaczej, a serwis bud-kor.pl zdradził nam, że najczęściej są to po prostu haki kręcące się wzdłuż własnej osi i umieszczone w rączce. Ma to zapewnić wygodę i zdecydowanie przyspieszyć cały proces.

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNOŚCI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach