Kategorie:
Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | ZabytkiDrewno na elewacji
Nowoczesne obiekty użyteczności publicznej wymagają niekonwencjonalnych rozwiązań aranżacyjnych, ponieważ jako wizytówki instytucji i firm pełnią funkcje reprezentacyjne. Architekci od zawsze poszukują unikalnych inspiracji i materiałów, które pozwolą osiągnąć ten cel. Obecnie modne stało się drewno elewacyjne, które w czasach rosnącej świadomości ekologicznej odzwierciedla trend powrotu do naturalnych surowców. Zaskakujący efekt wizualny tworzy w zestawieniu z zimnymi i surowymi materiałami wykończeniowymi jak szkło, metal czy cegła.
Drewniane deski elewacyjne ze względu na wysokie walory estetyczne, urok naturalnego surowca i bogactwo wzorów pozwalają na realizowanie odważnych projektów fasad. Imponujący efekt daje połączenie drewnianych elementów z innymi, mocno kontrastującymi materiałami jak np. beton czy tafle szkła.
Prestiż dla budynku
Drewno elewacyjne to elegancki i wysoko ceniony surowiec, który nadaje charakteru budynkom użyteczności publicznej. Podnosi prestiż i reprezentacyjność biurowców czy głównych siedzib firm oraz korporacji. Drewniane elewacje w centrach handlowych oraz lokalach usługowych jak np. restauracje współtworzą przyjazny klimat dla odwiedzających je klientów. Natomiast wkomponowane w architekturę budynków galerii, filharmonii czy muzeów kreują wizerunek tych instytucji kulturalnych, odzwierciedlając połączenie nowoczesności i powrotu do tradycji. W projektach apartamentowców oraz osiedli mieszkaniowych drewniane elewacje stanowią eko-wizytówkę dla ich mieszkańców.
Intrygujące drewniane kontrastyFasady z drewna wykorzystywane są zarówno w budownictwie nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Obecnie popularnym trendem stało się zestawianie drewnianych elementów z nowoczesnymi i prostymi bryłami budynków. Deski elewacyjne umożliwiają realizowanie odważnych i designerskich koncepcji architektonicznych. Wyjątkową kreację tworzą połączone z innymi kontrastującymi materiałami.
Ale drewniane elewacje doskonale prezentują się nie tylko obok elementów o zróżnicowanej barwie, ale także fakturze np. obok chropowatego betonu, piaskowca, połyskującego metalu czy gładkiego szkła. Zestawienie różnorodnych form zaskakuje i przyciąga wzrok. W mocno zurbanizowanej rzeczywistości wielkich aglomeracji zderzenie ciepłych desek elewacyjnych z zimnymi materiałami tworzy intrygującą całość odzwierciedlającą dążenie do innowacyjności, a jednocześnie tęsknotę za naturą.
Realizację takich projektów umożliwiają deski z europejskich lub egzotycznych gatunków drewna jak np. cedr czerwony, tatajuba czy modrzew syberyjski.
Trwałe piękno drewnianych fasadPoza walorami estetycznymi, fakturami i kolorystyką drewnianych elewacji bardzo ważna jest ich trwałość. Powinny być zatem produkowane z z najlepszych surowców, co decyduje o ich wysokiej jakości. Ponadto odpowiedni kształt profili nie pozwala na wnikanie między nie wody. Właściwy montaż daje pewność, że elewacja zachowa swoje naturalne piękno bez względu na warunki atmosferyczne.
- Współczesna technologia zabezpieczenia nowoczesnych desek elewacyjnych sprawia, że są one wytrzymałe na zróżnicowane warunki atmosferyczne, co jest szczególnie istotne w polskim klimacie. Deski z bardziej odpornych gatunków nie wymagają już stosowania środków konserwujących. Cedr czerwony, tatajuba i modrzew syberyjski wyróżniają się wysoką naturalną odpornością na czynniki pogodowe. Umożliwiają projektowanie niekonwencjonalnych i trwałych elewacji. Żeby zachowały swoje pierwotne piękno wystarczy jedynie ich olejowanie – mówi Paweł Sędek, Szef Produktu w firmie DLH Poland.
autor: opracowanie: Redakcja, źródło: DLH
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy