Dom z wysokim IQ
Budynek, który my¶li za swoich mieszkañców? Obni¿y temperaturê w pokojach, wy³±czy sprzêt elektroniczny, zasunie rolety w pierwszej sekundzie po zamkniêciu drzwi wej¶ciowych? To nie scena z nowego filmu sci-fi Jamesa Camerona, ale inteligentny dom, miejsce w którym s³owo automatyzacja zyskuje niespotykany do tej pory wymiar.
Ile razy niedokrêcony kurek nad wann± spowodowa³ powód¼ w ³azience, w³±czona ³adowarka wywo³a³a spiêcie i wy³±czenie pr±du w ca³ym domu, a niezasuniête rolety sta³y siê ³akomym k±skiem dla z³odzieja? Inteligentne instalacje to zupe³nie nowa jako¶æ, dziêki której mieszkañcy domu, pracownicy biura czy go¶cie nowoczesnego hotelu i restauracji nie bêd± musieli pamiêtaæ o tak banalnych czynno¶ciach, jak wy³±czenie ¶wiat³a, komputera czy zamkniêcie drzwi na klucz. Mimo ¿e to technologia jeszcze nieosi±galna dla wszystkich ze wzglêdu na wysokie koszty projektu i monta¿u, ju¿ nied³ugo zago¶ci w naszych domach i biurach ³±cz±c w jednym miejscu wygodê, komfort i bezpieczeñstwo, a w szerszej perspektywie czasowej - równie¿ oszczêdno¶ci.
Dom sterowany jednym przyciskiem
- Inteligentny dom, to dom sterowany jednym przyciskiem, wykonuj±cy wszystkie, wcze¶niej zaplanowane czynno¶ci w sposób w pe³ni automatyczny, niewymagaj±cy ingerencji domowników - mówi Mariusz Jasiñski, ekspert z firmy Elswar specjalizuj±cej siê w projektach i monta¿u inteligentnych instalacji.
Klucz stanowi jednostka centralna steruj±ca wszystkimi poddanymi pod ni± urz±dzeniami. Nale¿y zatem zapomnieæ o sytuacji, w której instalacje odpowiadaj±ce za o¶wietlenie, ogrzewanie czy pracê sprzêtów stanowi³y niezale¿ne od siebie podzespo³y. Nowoczesne instalacje umo¿liwiaj± sterowanie elektryk± w domu czy biurze z jednego miejsca – sta³ego, jak np. panel umieszczony na ¶cianie lub mobilnego – za po¶rednictwem pilota, telefonu komórkowego czy komputera pod³±czonego do sieci.
Czasem przez zapomnienie lub zwyk³e lenistwo zdarzy siê nie wy³±czyæ ¶wiat³a w pokoju, kuchni czy ³azience – odpowiednio zaprogramowana instalacja inteligentna w sposób automatyczny wy³±czy ¶wiat³o w pomieszczeniu, w którym nikt nie przebywa, a w³±czy w momencie, gdy kto¶ siê w nim pojawi. Z ekonomicznego punktu widzenia problem mo¿e stanowiæ tak¿e ogrzewanie oraz klimatyzacja, zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. Nieumiejêtne zarz±dzanie energi± mo¿e przysporzyæ wielu problemów, zw³aszcza w przypadku budynków o du¿ych powierzchniach u¿ytkowych. Inteligentne instalacje pozwol± kontrolowaæ temperaturê pomieszczeñ i dbaæ o komfort cieplny domowników i pracowników w sposób nienadszarpuj±cy zasobów portfela.
Dla kogo inteligentne instalacje?
Magistrala komunikacyjna mo¿e obj±æ praktycznie wszystkie sprzêty domowe oraz biurowe – grzejniki, wentylatory, lampy o¶wietleniowe, ¿aluzje i rolety, domofony, bramy gara¿owe, choæ jak przyznaj± eksperci firmy Elswar, na tê chwilê najpopularniejszymi instalacjami s± te, które pozwalaj± na sterowanie o¶wietleniem, ogrzewaniem oraz klimatyzacj±. W praktyce sterowaæ mo¿na wszystkim, a jedynym ograniczeniem mog± byæ zasoby finansowe inwestora.
- Obecnie inteligentne instalacje montuje siê najczê¶ciej w biurach, restauracjach, hotelach oraz domach, tych nowobudowanych oraz ju¿ stoj±cych, w których priorytetem jest bezpieczeñstwo przebywaj±cych w nich osób. Nowoczesne instalacje sprawdzaj± siê tak¿e tam, gdzie w¶ród domowników s± ma³e dzieci. Wiele gad¿etów, które wymagaj± pod³±czenia do pr±du, po zakoñczeniu zabawy odchodzi w zapomnienie zostawiaj±c po sobie wtyczkê w kontakcie. Wówczas bardzo ³atwo o zwarcie, a nawet ryzyko po¿aru - mówi Jasiñski.
Tymczasem inteligentne instalacje, za pomocn± zaledwie jednego przycisku na panelu sterowania, umo¿liwiaj± odciêcie pr±du w po¿±danych pomieszczeniach wtedy, gdy nie s± u¿ytkowane. Funkcja ta przyda siê niejednokrotnie w ci±gu dnia, gdy dzieci zostaj± same w pokoju lub w nocy, gdy czujno¶æ rodzicielska jest niemal ca³kowicie u¶piona. Nowoczesne instalacje to tak¿e odpowied¼ na potrzeby osób starszych, które nie maj± si³y na wielokrotne powtarzanie czynno¶ci domowych lub maj± trudno¶ci z poruszaniem siê po mieszkaniu.
Dodatkowe przyjemno¶ci
Inteligentne instalacje pozwalaj± na sterownie elektryk± wewn±trz pomieszczeñ, jak i na zewn±trz. Skomputeryzowany budynek mo¿na otwieraæ bez kluczy, dziêki magnetycznym czujnikom, a dodatkowym zabezpieczeniem mo¿e byæ system antyw³amaniowy zaprogramowany tak, by w³±czaæ ¶wiat³o w momencie pojawienia siê w budynku niepo¿±danego go¶cia.
W¶ród dodatkowych, ma³ych przyjemno¶ci, mo¿e byæ tak¿e mo¿liwo¶æ sterowania sprzêtem graj±cym i o¶wietleniem. Bez zbêdnego odchodzenia od sto³u i go¶ci mo¿na kontrolowaæ zarówno g³o¶no¶æ sprzêtu muzycznego, jak i przyciemniaæ ¶wiat³o tworz±c niezapomnian±, kameraln± atmosferê.
Nie sposób w kilku s³owach wyczerpaæ wszystkich mo¿liwo¶ci, jakie nios± za sob± inteligentne instalacje. Na pewno jest to technologia przysz³o¶ci podnosz±ca komfort ¿ycia, przynosz±ca oszczêdno¶ci oraz, co najwa¿niejsze – bezpieczeñstwo dla wszystkich osób przebywaj±cych w budynku - domowników, pracowników czy hotelowych go¶ci.
autor: opr. Redakcja, ¼ród³o: Elswar
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy