Kategorie:
Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | KlinkierDom rekreacyjny
W³asny ma³y domek rekreacyjny w urokliwej i cichej okolicy to czêste marzenie osób zmêczonych ¿yciem w du¿ych aglomeracjach miejskich. Wielk± zalet± posiadania tego typu nieruchomo¶ci jest lokata kapita³u, to zawsze bêdzie dobra inwestycja. Dlaczego zatem nie pomy¶leæ o kupnie niewielkiej dzia³ki i budowie ma³ego domku letniskowego?
Dzia³ka i prawo
Od wielu lat najwiêkszym zainteresowaniem ciesz± siê atrakcyjne miejsca po³o¿one na Wybrze¿u Ba³tyku, pasach górskich czy w Krainie Wielkich Jezior. Niema³y jest równie¿ popyt na dzia³ki zlokalizowane w pobli¿u najwiêkszych miast, w tym przypadku blisko¶æ i szybko¶æ dotarcia wypiera nieco aspekt estetyczny. Im bardziej korzystne po³o¿enie dzia³ki, tym wzrasta jej atrakcyjno¶æ. Dzia³ki po³o¿one najbli¿ej morza b±d¼ jeziora czy lasu s± bardziej po¿±dane, natomiast w przypadku lokalizacji górskiej decyduje niepowtarzalny krajobraz - dlatego im bli¿ej góry, tym lepiej.
- Niezwykle przydatne jest dok³adne przyjrzenie siê w urzêdzie w³a¶ciwiej gminy, na terenie której le¿y wypatrzona dzia³ka, miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego. To on zawiera g³ówne informacje o perspektywicznym przeznaczeniu danej dzia³ki, jak te¿ dzia³ek pozostaj±cych z ni± w bezpo¶rednim s±siedztwie. W nim wyczytamy czy jest planowana jaka¶ inwestycja w postaci budowy drogi b±d¼ jakiego¶ obiektu w pobli¿u, co niew±tpliwie mo¿e wp³yn±æ negatywnie na walory otoczenia lub te¿ warto¶æ nieruchomo¶ci - radzi Anna Macina, specjalista ds. marketingu, firmy architektonicznej Archeton.
Niestety w Polsce jest jeszcze wiele takich gmin, gdzie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w ogóle siê nie uchwala, co za¶ automatycznie rodzi konieczno¶æ ubiegania siê o wydanie przez organ administracji publicznej, najczê¶ciej wójta lub prezydenta, decyzji o warunkach zabudowy terenu.
Koszty
Trzeba pamiêtaæ, ¿e podatek od nieruchomo¶ci o charakterze rekreacyjnym mo¿e byæ wy¿szy ni¿ w przypadku gruntów budowlanych. Przed zakupem dzia³ki nale¿y koniecznie sprawdziæ czy na terenie, gdzie potencjalnie stanie domek, jest mo¿liwo¶æ doprowadzenia wody oraz pr±du. Niekiedy okazuje siê, ¿e koszt doprowadzenia tych mediów jest bardzo du¿y.
Ceny dzia³ek kszta³tuj± siê na ró¿nych poziomach, w zale¿no¶ci od po³o¿enia i wielko¶ci. Na przyk³ad w Brachlewie w województwie pomorskim za dzia³kê o powierzchni 2000 m² trzeba zap³aciæ 155 000 z³otych a za 3000 m² zlokalizowane w Beskidzie ¯ywieckim oko³o 135 000 z³otych.
¦ledz±c portale internetowe z bogactwem og³oszeñ dotycz±cych ofert sprzeda¿y dzia³ek, wynika, ¿e ceny kszta³tuj± siê na poziomie od kilkunastu do kilkudziesiêciu z³otych za metr kwadratowy.
Pozwolenie na budowê
Kiedy ju¿ dojdzie do nabycia okre¶lonego gruntu, nad morzem czy te¿ w górach konieczne jest ubieganie siê o wydanie decyzji, któr± jest pozwolenie na budowê przez organ w³a¶ciwy - tzn. odpowiedniego starostê b±d¼ prezydenta miasta na prawach powiatu. To wszystko zale¿y od tego, gdzie znajduje siê dana dzia³ka.
Projekt
Nie mniej istotny jest wybór projektu domu rekreacyjnego. Taki obiekt z za³o¿enia ma s³u¿yæ innym celom ni¿ budynek ca³oroczny, mieszkalny, przeznaczony do ci±g³ego zamieszkiwania. Z tych w³a¶nie wzglêdów koszty budowy bêd± relatywnie ni¿sze ni¿ w przypadku budowy du¿ego domu o powierzchni co najmniej 150 m². Obecnie mo¿na napotkaæ mnóstwo ciekawych ofert dotycz±cych projektów architektonicznych. Ceny s± zró¿nicowane, zazwyczaj kszta³tuj± siê od 1000 z³otych w wzwy¿ i oczywi¶cie zale¿± od rodzaju domku oraz jego powierzchni.
Kiedy odpowiedni projekt zostanie wybrany, nale¿y go z³o¿yæ wraz z innymi dokumentami (np. wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy terenu) do w³a¶ciwego starosty lub prezydenta, do³±czaj±c rzecz jasna wniosek o wydanie pozwolenia na budowê. Kiedy zostanie ono ju¿ wydane, mo¿na przyst±piæ do inwestycji.
Komfort p³yn±cy z posiadania domu rekreacyjnego oraz sceneria, w jakiej siê znajduje, zrekompensuj± wszelkie wysi³ki poniesione na realizacjê tego typu inwestycji.
autor: opr. Redakcja, ¼ród³o: Archeton
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy