Szukaj w serwisie

Kategorie:

Ogrzewanie | Elektryczno¶æ | Wentylacja i klimatyzacja | Woda | Automatyka

Tutaj jeste¶: Instalacje / Ogrzewanie

Dom bez komina

kategoria: Ogrzewanie

Czy mo¿na wybudowaæ dom bez komina spalinowego i tradycyjnej kot³owni? Choæ wydaje siê to niewykonalne, to mamy tak± mo¿liwo¶æ. Wystarczy zdecydowaæ siê na ogrzewanie domu pomp± ciep³a.

Pompy ciep³a to urz±dzenia, które pozwalaj± wykorzystaæ do ogrzewania budynku energiê s³oneczn± zgromadzon± w ¶rodowisku naturalnym – gruncie, wodzie albo powietrzu. Mog± byæ z powodzeniem stosowane nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale równie¿ obiektach wielorodzinnych, szko³ach, halach produkcyjnych, a nawet ko¶cio³ach.

W przeciwieñstwie do tradycyjnych rozwi±zañ stosowanych na masow± skalê w naszych domach, czyli np. kot³ów wêglowych, olejowych, czy gazowych, rola pompy ciep³a nie polega jednak na wytwarzaniu energii (na skutek spalania okre¶lonego paliwa). Pompa tylko pobiera zgromadzon± energiê (w ziemi, wodzie lub powietrzu), a nastêpnie oddaje j± do instalacji grzewczej. Aby mog³a to robiæ musi byæ zasilana pr±dem elektrycznym. Jest on jednak potrzebny tylko do tego, aby podtrzymaæ jej pracê, a nie do podgrzewania wody p³yn±cej w instalacji grzewczej.

Dziêki takiej technologii jeste¶my w stanie ogrzewaæ nasz dom zupe³nie darmow±, a co równie wa¿ne, w pe³ni odnawialn± energi±. A przy tym nie musimy np. wykonywaæ do domu przy³±cza gazu lub kupowaæ innego paliwa. W odró¿nieniu od w³a¶cicieli domów ogrzewanych wêglem, drewnem albo trocinami - nie bêdziemy mieli te¿ problemów z gromadz±cym siê popio³em.

  • Je¶li planujemy budowê domu, który ma byæ ogrzewany pomp± ciep³a, to w projekcie mo¿emy ca³kowicie pomin±æ budowê komina dymowego – mówi Piotr S³aby z firmy NATEO.

Wszystko dlatego, ¿e jest to urz±dzenie, które niczego nie spala i w ogóle nie emituje spalin. Aby zoptymalizowaæ wszystkie koszty zwi±zane z instalacj± takiego systemu grzewczego, nowy budynek nale¿y wcze¶niej odpowiednio przygotowaæ. O pompie ciep³a warto zatem my¶leæ ju¿ na etapie przygotowywania projektu.

Kot³ownia ukryta w szafie

Je¶li korzystamy ze standardowych systemów modu³owych dostêpnych na polskim rynku, to budowa wêz³a cieplnego z pomp± ciep³a wymaga m.in. zaplanowania w projekcie odrêbnego pomieszczenia, w którym zostan± rozmieszczone poszczególne jego elementy. Takie pomieszczenie nie bêdzie ju¿ jednak konieczne, je¶li wybierzemy rozwi±zanie bardziej zaawansowane.

  • Jako pierwsi w Polsce wprowadzili¶my tzw. kompaktowy wêze³ cieplny, oparty o pompê typu SmartPlus – informuje Piotr S³aby. Dziêki temu, ca³a „kot³ownia” zajmuje jedynie oko³o 1m² powierzchni. Wszystkie elementy systemu schowane s± w jednym zabudowanym zestawie, przypominaj±cym gabarytowo du¿±, przestronn± szafê. Mo¿emy j± ustawiæ w wybranym miejscu w domu, czyli np. spi¿arni, albo pralni. Urz±dzenie jest odpowiednio wyg³uszone, dlatego pracuje bardzo cicho i nie powoduje drgañ. Nie musimy wiêc obawiaæ siê, ¿e bêdzie zak³óca³o nasz domowy spokój. Poza tym pompa nie wymaga obs³ugi, a temperatur± w ka¿dym pomieszczeniu mo¿emy sterowaæ za pomoc± komputera pod³±czonego do Internetu.

Wentylacja

Je¶li w projekcie domu ogrzewanego pomp± ciep³a uwzglêdnimy zamiast, tradycyjnej dla naszego budownictwa, wentylacji grawitacyjnej, wentylacjê mechaniczn± z odzyskiem ciep³a, to nasz dom nie bêdzie posiada³ tak¿e kominów wentylacyjnych. ¦wie¿e powietrze dostanie siê do wnêtrza pomieszczeñ kana³ami wentylacyjnymi poprzez kratki nawiewne, a ucieknie kratkami wywiewnymi. Dziêki takiemu rozwi±zaniu mo¿emy dodatkowo obni¿yæ koszty ogrzewania domu.

Grzejniki czy pod³ogówka?

Ka¿da pompa ciep³a pobiera energiê ze ¼róde³ (gruntu, wody lub powietrza), których temperatura jest du¿o ni¿sza ni¿ ta, któr± chcemy uzyskaæ w domu. Dziêki zachodz±cym w niej procesom, jest jednak w stanie doprowadziæ do naszej instalacji grzewczej wodê o temperaturze oko³o 55°C. Z uwagi na to, najlepiej wspó³pracuje z systemami niskotemperaturowymi, czyli np. pod³ogówk±, albo ogrzewaniem ¶ciennym. I takie ogrzewanie nale¿a³oby uwzglêdniæ w projekcie domu. Grzejniki wykorzystuje siê tylko w wypadku starszych budynków, w których montuje siê pompê ciep³a, ale bez wymiany ca³ej instalacji.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach