Kategorie:
Temat na czasie | Nowo¶ci rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzêdzia | ZabytkiDlaczego polski rynek najmu odstaje od Europy?
Zgodnie z danymi Eurostatu Polska znajduje siê na trzecim miejscu od koñca w Europie pod wzglêdem rozwoju rynku najmu. W naszym kraju na jeden najmowany lokal mieszkalny przypada ponad 27 mieszkañ zajmowanych przez w³a¶cicieli. Warto zastanowiæ siê nad przyczynami takiego stanu rzeczy.
Dla porównania wspomniana relacja w S³owenii, Litwie czy Hiszpanii jest dwukrotnie korzystniejsza na rzecz najmu. Ponadto w takich krajach jak Niemcy, Dania czy Holandia na jeden wynajmowany lokal przypada jedynie nieca³e 1,5 mieszkania zamieszka³ego przez osobê posiadaj±c± prawo w³asno¶ci.
Styl ¿ycia
Przede wszystkim na rozwój tego rynku w krajach Europy Zachodniej znaczny wp³yw ma niew±tpliwie panuj±cy styl ¿ycia. Nale¿y zaznaczyæ, ¿e w wiêkszo¶ci wypadków przeciêtny wiek zawarcia zwi±zku ma³¿eñskiego jest tam wy¿szy ni¿ w Polsce. M³ode osoby jeszcze przed za³o¿eniem rodziny wol± wynajmowaæ mieszkanie, ni¿ zaci±gaæ kredyt hipoteczny, który bêd± musia³y sp³acaæ przez nastêpnych kilkana¶cie czy kilkadziesi±t lat. Takie rozwi±zanie wi±za³oby siê z wymogiem pewnego ustatkowania ¿yciowego, po¶wiêceniem siê pracy i osiedlenia na sta³e w jednym miejscu.
W Polsce obecnie w¶ród singli dominuje odmienna droga my¶lenia. Jednym z g³ównych celów osób, które opuszczaj± uczelnie i rozpoczynaj± karierê zawodow± jest chêæ szybkiego uniezale¿nienia siê, co jest zwi±zane tak¿e z kupnem pierwszego w³asnego mieszkania.
Regulacje prawne
Poza przedstawionymi powy¿ej czynnikami, na rozwój rynku najmu du¿y wp³yw maj± istniej±ce rozwi±zania prawne reguluj±ce stosunki miêdzy jego uczestnikami. Poni¿ej przedstawiona zosta³a ocena otoczenia prawnego rynku najmu nieruchomo¶ci mieszkaniowych w poszczególnych krajach Europy.
Jak wynika z danych Global Property Guide w zdecydowanie najlepszym po³o¿eniu znajduj± siê najemcy we Francji, Hiszpanii, Luksemburgu oraz Szwecji i Danii. Najwiêksz± grupê (13 spo¶ród sklasyfikowanych 37) stanowi± pañstwa, gdzie istniej±ce rozwi±zania w trochê lepszym po³o¿eniu sytuuj± us³ugobiorcê. Co ciekawe, jak wynika z zaprezentowanego zestawienia w Europie nie ma kraju, w którym warunki prawne stawia³yby w zdecydowanie uprzywilejowanej pozycji wynajmuj±cych.
Je¶li chodzi o polskie przepisy, to sytuuj± nas one w gronie pañstw, gdzie relacja si³ pomiêdzy najemc± a w³a¶cicielem jest roz³o¿ona równomiernie. Nale¿y odnotowaæ fakt, ¿e rynek wynajmu jest bardziej rozwiniêty w krajach, w których mocniejsza jest pozycja najemcy.
Dobrym przyk³adem mog± byæ tutaj Niemcy. W tym kraju mieszkañcy czêsto spêdzaj± wiêksz± czê¶æ ¿ycia w czynszowych, a nie w³asnych lokalach. Czas trwania pojedynczej umowy siêga czêsto nawet 20 - 30 lat. Z jednej strony wynajmuj±cemu takie rozwi±zanie pozwala ³atwiej przewidzieæ poziom dochodów oraz ogranicza okresy nieprzewidzianych pustostanów. Z kolei najemcy s± sk³onni do podpisywania d³ugoterminowych umów, gdy¿ prawo mieszkaniowe sprawuje kontrolê nad wysoko¶ci± czynszu. W³a¶ciciel nie mo¿e podnosiæ jego poziomu o wiêcej ni¿ 20% co trzy lata. Dodatkowo bezwzglêdny poziom tej kwoty nie mo¿e przekraczaæ stawki op³at za 1 mkw., która zosta³a wyznaczona przez urz±d mieszkaniowy danego miasta.
Podsumowuj±c warto jeszcze dodaæ, ¿e w naszym kraju pomimo wprowadzenia mo¿liwo¶ci rycza³towego rozliczenia dochodu z najmu, znaczna grupa wynajmuj±cych lokale mieszkalne nadal nie odprowadza podatku od osi±ganych w ten sposób przychodów. W tym wypadku najemcy nie s± oczywi¶cie ujêci w statystykach, co w pewien sposób zaciemnia prawdziwy obraz polskiego rynku najmu.
autor: Szymon Jungiewicz, Dzia³ Badañ i Analiz Emmerson S.A.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy