Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | Zabytki

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Dlaczego montażyści okien powinni się kształcić?

kategoria: Temat na czasie
obrazek aktualności
Dlaczego montażyści okien powinni się kształcić? Leszek Gierszewski, Prezes firmy Drutex

Każdego dnia montowanych jest w polskich domach średnio około 50 tysięcy okien i drugie tyle drzwi. Codziennie kilkadziesiąt tysięcy ekip montażowych jeździ po całym kraju by wyroby te dostarczyć na budowy i je zamontować. Czy zawsze robią to dobrze?

Dlaczego umiejętności montażysty są ważne?  Dlaczego warto ich kształcić? Na te pytania odpowiadają przedstawiciele firm branży okiennej.

Leszek Gierszewski
Prezes firmy Drutex

Stworzenie silnej grupy zawodowej montażystów okien, gdzie barierą wejścia byłaby wiedza o fizyce budowli i o zasadach montażu okien oraz praktyka poparta referencjami klientów wydaje się bezcenne.

Profesjonalny montaż jest bowiem szczególnie ważny w sytuacji, gdy współczesny wysoce konkurencyjny rynek i wyedukowany klient oczekuje stolarki o najwyższej jakości, cechującej się nie tylko walorami estetycznymi, ale również ponadprzeciętną funkcjonalnością, bezpieczeństwem i energooszczędnością. Nie istnieje bowiem spójne prawo w zakresie montażu stolarki a wyedukowani montażyści mogą zagwarantować jej prawidłowy montaż. W tym zakresie wykształceni montażyści o potwierdzonych kwalifikacjach podnosiliby również prestiż stolarki i kulturę montażu.

Andrzej Ulfig
Prezes Zarządu SELENA S.A.

Dlaczego umiejętności montażysty są ważne?  Prawidłowo zamontowane okna powinny uchronić inwestora (przyszłego użytkownika) przed nieprzewidywanymi kosztami, które wynikają zarówno z błędów montażu jak i z zastosowania   nieodpowiednich materiałów. Kluczowa jest zatem wiedza wykonawcy. Dotyczy to każdego specjalisty budowlanego, którego umiejętności są gwarancją dobrze wykonanej pracy. Dla inwestora indywidualnego – montaż stolarki budowlanej jest często trudnym do poniesienia wydatkiem. Warto więc powierzyć ciężko zarobione pieniądze w dobre ręce. Po prostu warto zatrudnić wykwalifikowanego fachowca o odpowiedniej renomie i reputacji. Dlatego podkreśliłbym, że w tym biznesie rekomendacje są szczególne ważne. Oczywiście takie rekomendacje to zasługa odpowiednich (wysokich) umiejętności..

Niewłaściwy montaż okien poza utrudnieniami związanymi z ich późniejszym użytkowaniem, może być przyczyną utraty ciepła i przedostawania się wilgoci do budynku. Następstwem są koszty związane z remontami pomieszczeń, zwiększonymi wydatkami, sporami gwarancyjnymi z wykonawcą lub producentem czyli generalnie strata czasu, pieniędzy a czasem nawet zdrowia…. Pomyślmy ile nerwów stracimy dochodząc własnych racji, w przypadku źle wykonanej usługi montażu.

Często korzystając z mniej drogich usług, dbamy o dowiedzenie się czy dany usługodawca posiada odpowiednie kompetencje (np. fryzjer). Chętniej korzystamy ze sprawdzonego salonu. Warto więc sprawdzić przed wyborem specjalisty, który zamontuje warte kilka tysięcy okna, czy ta inwestycja ma właściwego opiekuna (fachowca).

Dlaczego warto kształcić montażystów okien? 

Znam co najmniej trzy powody dla których warto kształcić montażystów. Po pierwsze dla zadowolenie klienta - inwestora. To tylko na pierwszy rzut oka banalne stwierdzenie. Ten zadowolony klient poleci okna danego producenta następnemu. A wykonawca – montażysta będzie miał dzięki temu kolejne zlecenie. Drugi powód to dla satysfakcji producentów (okien, drzwi, profili, parapetów, pianek poliuretanowych, silikonów etc…). Wykształcony montażysta to gwarancja dobrze wykonanej usługi, czyli wpływ na postrzeganą jakość produkowanych materiałów. Im lepiej wykonana usługa, tym więcej klientów etc… Producentom, zresztą nie trzeba tego tłumaczyć. No i trzeci powód to sam montażysta. Działamy na bardzo konkurencyjnym rynku…

Piotr Kosmowski
Manager Produktu w firmie G-U

Ponieważ to sie opłaca! Jak wynika ze statystyk producentów stolarki nawet 60% zgłoszeń reklamacyjnych związanych jest z wadami montażowymi.

Obsługa reklamacji jest bardzo kosztowna, więc lepiej wydać pieniądze na kształcenie montażystów niż na ciągłe naprawianie ich błędów. Jeszcze kosztowniejsza niż obsługa reklamacji jest dla producenta stolarki utrata rynku zbytu przez rozpowszechnienie się opinii, że jego okna są "złe". Zbudowanie i/lub odbudowanie dobrego wizerunku to bardzo poważne nakłady finansowe. Z kolei "dobra robota sama się chwali" co procentuje nowymi klientami. Dlatego kształcenie montażystów po prostu się opłaca!

Andrzej Wyszogrodzki
Prezes Zarządu VBH Polska

Musimy zdać sobie sprawę, że okno montuje się raz, ale jeśli wykonamy to źle, to rachunki za uciekające przez to ciepło będziemy płacić przez kolejnych kilkanaście – kilkadziesiąt lat. Dlatego tak ważne jest dotarcie do świadomości inwestorów, że dobry montaż warstwowy nie jest fanaberią tylko koniecznością i nie wolno na nim oszczędzać. Mamy przy tym świadomość, że niektóre rozwiązania są drogie, ale też nie jest najważniejsze czy ten czy inny konkretny materiał zostanie zastosowany.

Istotne jest, by montaż był wierny zasadom – nie materiałom i nie konkretnym markom, ale właśnie zasadom montażu warstwowego – bo są one oparte na prawach fizyki i są empirycznie sprawdzone. Na ciepłe okna i ich montaż można bowiem wydać duże pieniądze, a osiągnąć nie do końca prawidłowy efekt – dlatego to uświadomienie inwestorów, ale też i sprzedawców, i montażystów, jest tak ważne. 

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNOŚCI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach