Kategorie:
Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | KlinkierDachowy elementarz - krok po kroku
Dach to dla wiêkszo¶ci z nas konstrukcyjna zagadka i dopiero, gdy podejmiemy decyzjê o budowie domu, zaczynamy zg³êbiaæ temat zwi±zany z jego budow±. Na co zwróciæ szczególn± uwagê, aby nie pope³niæ b³êdu w wyborze dachówek, akcesoriów, a tak¿e wiedzieæ, o co zapytaæ nasz± ekipê?
Czy zdajemy sobie sprawê, z czego musi siê sk³adaæ dach, by spe³nia³ swoje funkcje i ³adnie wygl±da³? Oto ma³y elementarz stromych dachów.
O jego urodzie decyduje kszta³t i kolor dachówki natomiast funkcjonalno¶æ i trwa³o¶æ zale¿y w g³ównej mierze od tego, co znajduje siê pod dachówkami. Warto wybieraæ produkty, które nie tylko siê nam podobaj±, ale spe³niaj± kryteria niezbêdne do zbudowania dachu, który bêdzie nam s³u¿y³ przez wiele lat.
Ju¿ na etapie konstruowania wiê¼by dachowej, czyli krêgos³upa dachu musimy wiedzieæ, z jakich materia³ów wykonany bêdzie dach i jaki u¿ytek zrobimy ze znajduj±cego siê pod nim poddasza.
Patrz±c na konstrukcjê po³aci dachowej od spodu, najpierw uk³adana jest warstwa paroizolacyjna, nastêpnie termoizolacyjna, a na krokwiach tzw. warstwa wstêpnego krycia, czyli ró¿nego rodzaju membrany. - Membrany s± uk³adane bezpo¶rednio na krokwiach albo na deskowaniu w zale¿no¶ci od wybranego rozwi±zania. Dopiero na tak przygotowanej warstwie wstêpnego krycia dekarz mocuje kontr³aty i ³aty, a na nich dachówki betonowe lub ceramiczne - mówi Marek Podeszwa, doradca Braas RuppCeramika.
Aby dach chroni³, oddycha³ i nie przemaka³
Niezwykle istotne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji dachu za pomoc± szczelin zapewniaj±cych wlot powietrza w okapie, przep³yw powietrza pod po³aci± i wylot w kalenicy lub naro¿u. - Zadaniem dobrze skonstruowanego dachu jest odprowadzenie do systemu rynnowego, przy pomocy kana³u wentylacyjnego wilgoci kondensacyjnej, wody z ewentualnych przecieków lub roztopionego ¶niegu, który zosta³ wdmuchniêty pod dachówki. Kana³ wentylacyjny, a wiêc przestrzeñ pomiêdzy pokryciem a foli± dachow± ma swój pocz±tek w okapie, a zakoñczenie w kalenicy (w przypadku foli niskoparoprzepuszczalnej lub deskowania z pap± niezbêdny jest drugi kana³ pomiêdzy foli± a termoizolacj±, zwany dolnym kana³em wentylacyjnym). Nale¿y zwróciæ szczególn± uwagê na prawid³owe wykonanie tych elementów dachu, jak równie¿ na rodzaj niezbêdnych do ich wykonania akcesoriów dachowych - mówi Marek Podeszwa. Marki Braas czy RuppCeramika posiadaj± omawiane elementy wentylacyjne w ofercie do produkowanych przez siebie modeli i kolorów.
Kolejn± warstw± dachu jest izolacja termiczna, która ma za zadanie utrzymaæ ciep³o w domu. Warstwa paroizolacyjna ma za zadnie utrzymaæ je w sucho¶ci - wilgotna we³na szklana lub kamienna nie spe³nia swojej roli w sposób w³a¶ciwy. Co wiêcej, z³e zabezpieczenie warstwy termicznej, czyli niew³a¶ciwe po³o¿enie warstwy paroizolacyjnej doprowadza w konsekwencji do zniszczenia konstrukcji dachu. Kolejna warstwa, ostatnia przed po³o¿eniem dachówki, to tzw. warstwa wstêpnego krycia.
- Membrana dachowa chroni to, co znajduje siê poni¿ej przed dostaniem siê wody, ¶niegu i kurzu, a z drugiej strony odpowiedzialna jest za dodatkow± izolacjê ciepln± i wydalanie niepotrzebnej wilgoci - zaznacza Marek Podeszwa.
- Na rynku w maju tego roku pojawi³y siê dwie innowacyjne membrany marki Braas: Divoroll Clima+ S i Divoroll Maximus S. Posiadaj± one innowacyjny system mocowania na samoprzylepne paski. Divoroll Clima+ S ma unikaln± pow³okê refleksyjn±, która odbija a¿ do 83% ciep³a promieni s³onecznych - w lecie obni¿a ilo¶æ ciep³a wnikaj±cego przez dach, a¿ do 21%, a w zimê zatrzymuje nawet do 30% ciep³a uciekaj±cego przez dach do atmosfery. Divoroll Maxium S wyprodukowana jest natomiast z wyj±tkowej w³ókniny, która jest niezwykle odporna na rozdzieranie. Jej parametry techniczne to niska warto¶æ oporu dyfuzyjnego (Sd< 0,08), która zmniejsza ryzyko zwi±zane z problemami kondensacji.
Dach - misterna uk³adanka
W koñcu przyszed³ czas na po³o¿enie ostatniej warstwy dachu, czyli dachówki.
- To, jak ostatecznie wygl±da nasz dach, to wynik wielu sk³adowych: technologicznie i kolorystycznie dopasowanych dachówek oraz obróbek blacharskich, a tak¿e wspó³graj±cego z reszt± orynnowania. Dlatego w³a¶nie polecamy kompletne systemy dachowe, które firma Monier jako jedyny na polskim rynku producent proponuje w tak szerokiej gamie modeli i kolorów - mówi Marek Podeszwa.
Tradycyjnie i nowocze¶nie
Niezale¿nie od tego czy wymarzyli¶my sobie domek w tradycyjnym stylu, czy nowoczesn± willê, znajdziemy dachówki, których kolor i kszta³t bêdzie nam odpowiada³. W¶ród dachówek betonowych Braas znajduje siê model Reviva, przypominaj±cy klasyczn± karpiówkê. Model ten nadaje siê zarówno na obiekty nowowybudowane, ale tak¿e ¶wietnie spe³nia swoj± rolê przy remontach dachów. W sprzeda¿y dostêpny jest miêdzy innymi w oryginalnym rustykalnym kolorze. Modele Ba³tycka, Romañska i Tegalit wyprodukowane s± w innowacyjnej trzywarstwowej technologii Cisar, która zapewnia wiêksz± odporno¶æ na dzia³anie warunków atmosferycznych oraz trwa³o¶æ kolorów. Intensywno¶æ barwy w przypadku dachówki Greckiej i Celtyckiej gwarantuje pow³oka Lumino. Dachówki ceramiczne RuppCeramika wyró¿niaj± siê wyj±tkowym na polskim rynku barwieniem w masie. Dziêki temu po³aæ dachu ma intensywny kolor nawet w miejscu obróbek dekarskich, czyli w miejscu, w którym dachówka jest przycinana. RuppCeramika ma w swojej ofercie propozycje zarówno dla tradycjonalistów, czyli karpiówki - modele Opal i Opal ¯³obkowany jak i osób ceni±cych nowoczesny design - p³ask± dachówkê Turmalin. RuppCeramika proponuje dwie dachówki przesuwne: Rubin 13V oraz wielkoformatowy Rubin 11V.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy