Kategorie:
Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | KlinkierDach na pokolenia
Rodzaj materia³u do pokrycia dachu domu jednorodzinnego to najczê¶ciej kompromis miêdzy przyjêt± w projekcie koncepcj± konstrukcji dachu, a zasobno¶ci± portfela inwestora. Taki rachunek powinien uwzglêdniaæ równie¿ koszty eksploatacji. Dom nie jest przecie¿ zakupem na jeden sezon, ale inwestycj± na ca³e ¿ycie.
Ju¿ bior±c pod uwagê dwa popularne pokrycia - dachówki ceramiczne i blachê (lub blachodachówki), warto do rachunku doliczyæ koszty eksploatacji gotowego dachu. Mówi±c wprost - podstawowym kryterium wyboru nie powinny byæ jedynie ró¿nice w cenie zakupu materia³u.
Podstawowe ró¿nice w eksploatacji
Je¶li ceramiczny dach zosta³ u³o¿ony prawid³owo, zgodnie ze sztuk± dekarsk± i zaleceniami producenta - przez d³ugi czas nie bêdzie wymaga³ wiêkszych zabiegów konserwuj±cych i zabezpieczaj±cych. Trwa³o¶æ dachówki szacowana jest na 100 lat. Nawet gwarancje udzielane przez producentów wahaj± siê miêdzy 20 a 50 lat. Dobrze jest wspomnieæ, ¿e g³osy o krucho¶ci ceramicznego pokrycia nie nale¿y traktowaæ powa¿nie. Dzi¶ renomowani producenci, oprócz laboratoryjnego badania sk³adu masy, z której wypalane s± dachówki, stosuj± równie¿ komputerowy system kontroli jako¶ci gotowych wyrobów.
Pokrycie z blachy wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed korozj±. St±d blachy na dach s± dodatkowo pomalowane lub otrzymuj± pow³okê z tworzywa sztucznego (np. niektóre blachodachówki). Wytrzyma³o¶æ tego pokrycia obliczana jest na 25 - 70 lat, a udzielane gwarancje maj± od 10 do 12 lat. Co wiêcej, zawsze po wyst±pieniu widocznych uszkodzeñ lub co kilkana¶cie lat dach wymaga od¶wie¿enia przez pomalowanie farb± podk³adow± i nawierzchniow±. Zmiany objêto¶ci blachy pod wp³ywem temperatury powoduj±, ¿e bardzo istotny jest fachowy i precyzyjny monta¿. Du¿± uwagê trzeba równie¿ zwróciæ na sposób ciêcia blachy. Pope³nione przy uk³adaniu b³êdy i np. zarysowania powierzchni mog± spowodowaæ powstawanie ognisk rdzy, a co za tym idzie, znacznie zmniejszyæ trwa³o¶æ pokrycia.
Kszta³t dachu, a rodzaj pokrycia
Dachówki ceramiczne przeznaczone s± do dachów stromych. Producenci dla ka¿dego typu dachówki okre¶laj± minimalne i zalecane k±ty nachylenia po³aci. Optymalny k±t nachylenia dachu w przypadku wiêkszo¶ci dachówek ceramicznych to oko³o 45o. S± producenci, którzy posiadaj± w swojej ofercie dachówki do uk³adania na po³aci o k±cie nachylenia od 16o. Z kolei na dachy o ma³ym k±cie nachylenia (9-12o) zalecana jest blacha.
Du¿e znaczenie ma tak¿e kszta³t zaprojektowanej wiê¼by dachowej. Na prostych du¿ych powierzchniach blachê uk³ada siê szybko i precyzyjnie. Je¶li jednak dach otrzyma³ bardziej skomplikowane kszta³ty - bezkonkurencyjna bêdzie dachówka. Jej specjalnie wyprofilowane zamki pozwalaj± na regulacjê rozstawu dachówek i umo¿liwiaj± realizacjê nawet najbardziej skomplikowanych form zaprojektowanych przez architekta.
Miêdzy dachem a silnym wiatrem
Coraz czêstsze wypadki wystêpowania bardzo silnych wiatrów i tr±b powietrznych sk³aniaj± do poruszenia jeszcze jednego tematu zwi±zanego z wykonaniem dachu. Niestety, zdarzaj± siê praktyki samodzielnego „poprawiania" projektu i „odchudzania" przekrojów elementów wiê¼by dachowej z sugesti± wyboru l¿ejszego pokrycia. Nara¿a to mieszkañców na powa¿ne niebezpieczeñstwo. Nie ma co oszczêdzaæ na wiê¼bie - a zw³aszcza, je¶li jest to niezgodne z projektem. Atak huraganowego wiatru na taki dom jest w stanie nie tylko zerwaæ blaszane pokrycie, ale jednocze¶nie naruszyæ stabilno¶æ konstrukcyjn± ca³ego budynku. Masywne pokrycie ceramiczne ³atwiej oprze siê wiatrowi. A je¶li podczas uk³adania po³aci zastosowano tzw. klamrowanie dachówek, ca³a konstrukcja dachu bêdzie wyj±tkowo stabilna i wytrzyma³a, nawet podczas silnych wichur.
W³a¶ciwo¶ci u¿ytkowe materia³u
Ceramika jest wyj±tkowo wytrzyma³a i odporna na skrajne warunki atmosferyczne. Jedn± z cech charakterystycznych markowych dachówek ceramicznych jest mrozoodporno¶æ. To ona wyznacza tak niezwyk³± d³ugowieczno¶æ tego materia³u. Reakcja dachu na du¿e nas³onecznienie tak¿e ma znaczenie. Dach ceramiczny nagrzewa siê powoli. Równie powoli oddaje ciep³o. Chroni to poddasze przed gwa³townymi wahaniami temperatury. Blacha natomiast nagrzewa siê i stygnie b³yskawicznie. Dachówka ceramiczna pozwala równie¿ na wyciszenie odg³osów padaj±cego deszczu lub gradu, co w przypadku blachy mo¿e wywo³ywaæ dyskomfort.
Dach na pokolenia
Realny koszt pokrycia dachowego to nie tylko pieni±dze wydane na materia³ i tzw. robociznê. To równie¿ - a mo¿e przede wszystkim - wysi³ek, czas i koszty zwi±zane z jego ewentualn± konserwacj±, napraw±, odnawianiem. A przecie¿ nie przy ka¿dym pokryciu dachowym takie zabiegi s± konieczne.
W niektórych rejonach kraju materia³ na dach wci±¿ wybierany jest si³± przyzwyczajenia. Czy na pewno warto powierzaæ niepisanej tradycji przez ma³e „t" trwa³o¶æ budynku i bezpieczeñstwo jego mieszkañców?
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
- FORMULARZ KONTAKTOWY / ZAPYTANIE OFERTOWE