Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | Zabytki

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Czym zajmuje się rzeczoznawca budowlany? Kiedy jest potrzebny?

kategoria: Temat na czasie

Jak sprawdzić czy nowo wybudowany obiekt będzie bezpieczny, stabilny i funkcjonalny przez wiele lat? Najlepszym i absolutnie niezbędnym sposobem na stwierdzenie tego, jest przeprowadzenie odpowiednich badań – w tym wypadku ekspertyz technicznych. Odpowiedzialny za nie jest rzeczoznawca budowlany, którego rola jest niezwykle istotna.

Jakie zadania ma rzeczoznawca budowlany?

Rzeczoznawca budowlany to samodzielna funkcja, która w Polsce istnieje od 1994 roku – to specjalista, którego zadaniem jest wydawanie ekspertyz oraz opinii technicznych. Jest to działalność niezwykle istotna i mająca wpływ na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ponieważ zła ocena może doprowadzić np. do tego, że użytkowany będzie obiekt, który nie powinien zostać do tego dopuszczony.

 

W zakres usług rzeczoznawcy budowlanego wchodzą:

       ekspertyzy budowlane i opinie techniczne;

       opinie sądowe;

       przeglądy okresowe budynków;

       weryfikacja stanu technicznego budynku przed zakupem;

       sprawdzanie stanu poszczególnych części domu (m.in.: piwnicy, dachu, poddasza);

       postępowania podatkowe i kwalifikacje prawne.

 

Bardzo często to właśnie od rzeczoznawcy budowlanego zależy, jak szybko będą prowadzone prace budowlane, a w dokumencie kończącym ekspertyzę budynku znajdą się opinie dotyczące problemów z obiektem, których wyeliminowanie pozwoli na oddanie budynku do użytku.

 

Rzeczoznawcy budowlani specjalizują się w różnych obiektach, a biorąc pod uwagę ogromne różnice konstrukcyjne między budynkami, zwykle nie wychodzą poza obręb 2-3 typów. Mogą więc zajmować się ekspertyzą:

       budynków mieszkalnych;

       obiektów użytkowych i przemysłowych;

       konstrukcji mostowych, drogowych czy kolejowych;

       instalacji i sieci (w tym gazowych czy kanalizacyjnych);

       zabytków i wielu innych.

Kiedy potrzebny jest rzeczoznawca budowlany?

Przede wszystkim w trzech sytuacjach – kiedy potrzebna jest ekspertyza wykonania robót budowlanych, stanu budynku, a także jego zużycia technicznego.

 

Dzięki bogatej wiedzy oraz odpowiednim kwalifikacjom, rzeczoznawca budowlanych będzie również w stanie określić, jaki jego powód powstania usterki w budynku – może to być bardzo przydatne w kontekście przygotowania obiektu do bezproblemowego
i bezpiecznego użytkowania.

Jak zostać rzeczoznawcą budowlanym?

Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ rzeczoznawca budowlany to zawód niezwykle odpowiedzialny, który wymaga ponadprzeciętnej wiedzy. Aby móc go pełnić, należy ukończyć studia związane z budownictwem i prawem budowlanym, a także uzyskać pozytywną opinię środowiska i przebyć stosowną praktykę. Na koniec trzeba zdać egzamin na rzeczoznawcę budowlanego, który sprawdza wiedzę dotyczącą przede wszystkim przepisów prawa budowlanego.

 

Specjaliści, wydający ekspertyzy i opinie dotyczące różnego rodzaju konstrukcji są dzisiaj bardzo potrzebni, ponieważ stopień skomplikowania wznoszonych budynków jest coraz wyższy. Jest to więc zawód niezwykle przyszłościowy.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNOŚCI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach