Kategorie:
Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | ZabytkiCzy wzrosną ceny projektów budowlanych?
Ministerstwo Infrastruktury zapowiada zmiany w przepisach budowlanych m.in. wprowadza obowiązek opracowania charakterystyki akustycznej budynku. Czy jej wprowadzenie jest rewolucyjne i czy ten obowiązek zwiększy koszty wykonania dokumentacji?
Wprowadzanie zmian w przepisach budowlanych, pomimo deklaracji przez Ministra Infrastruktury, iż nie wpłyną one negatywnie na rynek, w praktyce zawsze powoduje większe lub mniejsze reperkusje ekonomiczne. Zwiększenie zawartości projektu budowlanego poprzez wprowadzenie obowiązku opracowania charakterystyki akustycznej budynku zapewne będzie postrzegane przez architektów jako uciążliwy obowiązek zwiększający zakres ich pracy. Pozostawiając zmiany prawa w tej formie Ministerstwo Infrastruktury zwiększy odpowiedzialność architektów za zagwarantowanie odpowiedniego funkcjonowania obiektów po ich oddaniu do użytkowania.
W rzeczywistości nie jest to żadna nowość w pracy architektów, gdyż obie normy, jakie wymienia nowelizacja rozporządzenia dotyczącego zawartości projektu budowlanego składanego do pozwolenia na budowę, są od lat obowiązkowe do stosowania w budownictwie. Zagwarantowanie użytkownikom budynku odpowiedniego klimatu akustycznego jest zapisane jako jedno z podstawowych wymagań w ustawie Prawo Budowlane już z roku 1994. Wprowadzenie dotychczas niefunkcjonującego obowiązku deklarowania parametrów akustycznych w projekcie budowlanym diametralnie zmieni skłonność architektów do bezpodstawnych deklaracji. Sytuacja ta może spowodować potrzebę zdobycia wiedzy lub zatrudnienia branżysty, co w obu przypadkach zwiększy koszty pracy architekta lub zespołu projektowego. O dodatkowych kosztach będzie decydował architekt prowadzący projekt i zarządzający zespołem projektowym. Wynajęcie specjalistycznej firmy konsultingowej lub specjalisty posiadającego wiedzę i wieloletnie doświadczenie w dziedzinie akustyki w architekturze oraz aparaturę pomiarową do analiz warunków środowiskowych nie powinno przekroczyć 3% dotychczasowej ceny projektu budowlanego w przypadku obiektów użyteczności publicznej. Znacznie bardziej kosztowne będzie opracowanie charakterystyki akustycznej dla budynków jednorodzinnych, a szczególnie zlokalizowanych w obszarach ograniczonego użytkowania ze względu na hałas. Tutaj koszt wykonania przez specjalistę opracowania dla projektu typowego sprzedawanego w cenie 1600 - 2500 zł może sięgnąć nawet 40% wartości projektu. O cenie zadecyduje koszt wyznaczenia miarodajnego poziomu dźwięku, gdzie zastosowanie metody pomiarowej będzie determinowało nakłady na zdobycie informacji o warunkach akustycznych lokalizacji obiektu wymaganych do deklaracji. Opracowanie charakterystyki akustycznej budynku przez samego architekta bez wsparcia specjalisty branżowego nie generuje dodatkowych kosztów, co pozwala na utrzymanie konkurencyjności ceny projektu budowlanego na rynku.
To czy warto wynajmować specjalistę branżowego, czy samemu opracować charakterystykę akustyczną okaże się za około 2-3 lata. Proces weryfikacji na obiekcie parametrów akustycznych zadeklarowanych w projekcie, który ruszy z opóźnieniem wynikającym z procesu inwestycyjnego, zweryfikuje poziom merytoryczny osoby, która wykonała taką charakterystykę.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy