Kategorie:
Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | ZabytkiCo dobrze jest wiedzieć na temat samowoli budowlanej?
Budynki lub części budynków, które zostały wzniesione bez wcześniejszego zgłoszenia lub pomimo wydania sprzeciwu do pozwolenia na budowę uznawane są za samowolę budowlaną. Co zatem warto jest wiedzieć na ten temat? Jak powinna zachować się osoba, która nieświadomie dopuściła się samowoli budowlanej?
Samowola budowlana – podstawowe informacje, o których warto wiedzieć
Do samowoli budowlanej dochodzi zawsze wtedy, kiedy ktoś zdecyduje się na przeprowadzenie takich prac budowlanych, które nie są zgodne z obecnie obowiązującymi przepisami prawa. Za dopuszczenie się samowoli budowlanej w polskim prawie przewidziana jest kara grzywny. Osobą odpowiedzialną za ocenę tego czy dana budowla jest samowolą budowlaną jest inspektor nadzoru budowlanego. Kary pieniężne za samowolę budowlaną są dość wysokie. Warto również podkreślić, że inspektor nadzoru budowlanego może nakazać rozbiórkę obiektu, który został wzniesiony bezprawnie. Pamiętajmy także o tym, że do samowoli budowlanej dochodzi nie tylko w przypadku nowej budowy, (która powstała bez zgłoszenia, bez pozwolenia czy pomimo sprzeciwu do zgłoszenia), ale także przy pracach związanych z rozbudową istniejącego już budynku. Ponadto samowolą budowlaną jest także rozbiórka obiektu budowlanego bez wcześniejszego uzyskania pozwolenia na rozbiórkę. Podejrzenie dotyczące samowoli budowlanej zgłasza się do powiatowego inspektora budowlanego, takiego zgłoszenia można dokonać nawet anonimowo.
Co jeszcze dobrze jest wiedzieć na temat samowoli budowlanej?
Niektórzy zastanawiają się czy można uniknąć kary za samowolę budowlaną? Jeżeli osoba, która dopuściła się samowoli budowlanej dokonała tego nieświadomie może spróbować wystąpić o umorzenie postępowania powołując się na znikomą szkodliwość społeczna wyrządzonego przez siebie czynu. Niektóre osoby próbują także wskazać przed sądem, iż przed rozpoczęciem budowy lub remontu nie mieli świadomości, iż zobowiązani są do uzyskania pozwolenia bądź do zgłoszenia przeprowadzenia danych prac. Warto również dodać, że właściciel budynku wybudowanego bez pozwolenia kilkanaście lat temu może skorzystać z procedury uproszczonej legalizacji budynku. Jednak taki budynek musi być użytkowany, co najmniej 20 lat i musi posiadać ekspertyzę techniczną. Dlatego warto pamiętać o tym, że zawsze przed rozpoczęciem budowy, remontu czy modernizacji kompleksu lub obiektu należy upewnić się czy w danym przypadku wymagane jest uzyskanie pozwolenia. Żeby uniknąć przykrych konsekwencji przed podjęciem tego typu prac dobrze byłoby również zapoznać się z najnowszymi obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Jak powszechnie wiadomo nieznajomość prawa nie zwalnia z przestrzegania przepisów. Warto, więc mieć to na uwadze. Więcej interesujących informacji na tematy, z których wiedza może przydać się nam w codziennym życiu odnajdziemy na portalu kamitom.pl. Ponadto należy zaznaczyć, że z serwisu internetowego kamitom.pl możemy także czerpać wiedzę miedzy innymi na takie tematy jak tematy dotyczące podróży, zakupów czy zdrowego stylu życia.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy