Kategorie:
Temat na czasie | Nowo¶ci rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzêdzia | ZabytkiCertyfikaty po polsku
Ju¿ 1 stycznia 2009 roku w Polsce zacznie obowi±zywaæ nowelizacja ustawy Prawo Budowlane dotycz±ca charakterystyki energetycznej budynków. Firma BuildDesk wyja¶nia, dlaczego wprowadzono nowo przepisy, czego one dotycz± oraz co to oznacza dla w³a¶cicieli budynków i specjalistów ds. energii.
Dlaczego certyfikacja?
Budynki s± odpowiedzialne a¿ za 40 proc. ¶wiatowego zu¿ycia energii, z czego ponad 33 proc. wykorzystywanych jest na ich ogrzewanie b±d¼ ch³odzenie. Oznacza to, ¿e to gospodarstwa domowe maj± ogromny udzia³ w ¶wiatowej emisji CO2, a co za tym idzie wp³yw na globalne ocieplenie klimatu. Jednym z elementów walki ze stale podnosz±c± siê temperatur± na Ziemi wprowadzonych przez Uniê Europejsk± by³o przyjêcie Dyrektywy 2002/91/WE z 16 grudnia 2002 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
- Bezpo¶rednim celem wprowadzenia unijnych przepisów jest promocja poprawy jako¶ci energetycznej budynków, przy uwzglêdnieniu typowych dla danego kraju warunków klimatycznych oraz rachunku ekonomicznego. Wprowadzenie obowi±zkowych ¶wiadectw charakterystyki energetycznej budynków jest jednym z g³ównych narzêdzi przyczyniaj±cych siê do realizacji tych za³o¿eñ - t³umaczy Piotr Pawlak, Dyrektor Zarz±dzaj±cy BuildDesk Polska.
Dyrektywa okre¶la ogólne wytyczne dotycz±ce metodologii tworzenia certyfikatów oraz wymagania odno¶nie jako¶ci energetycznej, które odnosz± siê do nowobudowanych oraz istniej±cych lecz bêd±cych w obiegu rynkowym obiektów mieszkalnych, us³ugowych, u¿yteczno¶ci publicznej czy przemys³owych. Dodatkowo przepisy mówi± o konieczno¶ci inspekcji kot³ów grzewczych oraz klimatyzacji. Osobny artyku³ jest te¿ po¶wiêcony niezale¿nym ekspertom, uprawnionym do przeprowadzania certyfikacji.
Polskie przepisy
Dyrektywa 2002/91/WE obowi±zuje wszystkie pañstwa wchodz±ce w sk³ad Unii Europejskiej. W Polsce wprowadza j± nowelizacja ustawy Prawo Budowlane z dnia 19 wrze¶nia 2007 roku. Zgodnie z ni± wszystkie oddawane do u¿ytku budynki oraz istniej±ce obiekty lub lokale przeznaczone na sprzeda¿ lub wynajem podlegaj± od 1 stycznia 2009 obowi±zkowej certyfikacji. Dokument bêdzie informowa³ o ilo¶ci energii wykorzystywanej przy standardowym u¿ytkowaniu budynku. Dodatkowo bêdzie przedstawia³ tzw. klasê energetyczn± budynku w porównaniu do obiektu referencyjnego, czyli takiego samego budynku zbudowanego zgodnie z aktualnie obowi±zuj±cymi warunkami technicznymi. Przy Sporz±dzaniu ¶wiadectwa bêd± analizowane takie elementy jak konstrukcja i izolacja budynku, zastosowana stolarka, system grzewczy, pogrzewacze wody, klimatyzacjê, wentylacjê, odbiorniki energi elektrycznej, a w przypadku gmachów u¿yteczno¶ci publicznej równie¿ o¶wietlenie. Jest to wiêc informacja o potencjalnym poziomie zu¿ycia energii w danym domu lub lokalu, okre¶lona za pomoc± wielko¶ci energii wyra¿onej w kWh/m²/rok.
¦wiadectwa energetyczne zachowaj± wa¿no¶æ przez 10 lat i bêd± musia³y byæ przedstawione nabywcy i notariuszowi podczas zawierania umów kupna / sprzeda¿y czy wynajmu. Ponadto w budynkach o powierzchni u¿ytkowej przekraczaj±cej 1000 m², które s± zajmowane przez organy administracji publicznej lub, w których ¶wiadczone s± us³ugi dla znacznej liczby osób - takie jak dworce, lotniska, muzea, hale wystawiennicze, ¶wiadectwo charakterystyki energetycznej bêdzie musia³o byæ umieszczone w widocznym miejscu. Dla budynków nowo budowanych takie ¶wiadectwo musi zostaæ sporz±dzone przed uzyskaniem pozwolenia na u¿ytkowanie.
Ko¶ció³ bez certyfikatu
Do posiadania ¶wiadectwa charakterystyki energetycznej nie s± zobowi±zani w³a¶ciciele budynków podlegaj±cych ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz u¿ywanych jako miejsca kultu i do dzia³alno¶ci religijnej. Ustawa wyklucza równie¿ obiekty przeznaczone do u¿ytkowania w czasie nie d³u¿szym ni¿ 2 lata, niemieszkalne s³u¿±ce gospodarce rolnej oraz przemys³owe i gospodarcze o zapotrzebowaniu na energiê nie wiêkszym ni¿ 50 kWh/m²/rok. Osoby, które mieszkaj± w budynku nie d³u¿ej ni¿ 4 miesi±ce w roku lub posiadaj± domy wolnostoj±ce o powierzchni u¿ytkowej mniejszej ni¿ 50 m², równie¿ nie musz± staraæ siê certyfikat.
Kto bêdzie wydawa³ certyfikaty?
Ustawa Prawo Budowlane okre¶la, ¿e do wydawania ¶wiadectw charakterystyki energetycznej bêd± akredytowane osoby, które posiadaj± uprawnienia budowlane do projektowania w specjalno¶ci architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej, lub odby³y szkolenie i z³o¿y³y z wynikiem pozytywnym egzamin przed ministrem w³a¶ciwym do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej. Musz± one ukoñczyæ, co najmniej studia magisterskie, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wy¿szym, posiadaæ pe³n± zdolno¶æ do czynno¶ci prawnych i nie byæ karane za przestêpstwa przeciwko mieniu, dokumentom, za przestêpstwa gospodarcze, za fa³szowanie pieniêdzy, papierów warto¶ciowych, znaków urzêdowych lub za przestêpstwa skarbowe.
- Architekci, projektanci oraz osoby z uprawnieniami budowlanymi i wykszta³ceniem wy¿szym (magistrowie) mog± wykonywaæ ¶wiadectwa charakterystyki energetycznej budynków bez dodatkowej weryfikacji ich umiejêtno¶ci. Jednak w Polsce wci±¿ brakuje osób, które po 1 stycznia 2009 roku, bêd± przeprowadza³y certyfikacje, dlatego dobrze, ¿e istnieje te¿ mo¿liwo¶æ ukoñczenia kursu lub studiów podyplomowych i zdania egzaminu pañstwowego - mówi Piotr Pawlak. Mo¿liwo¶æ ta jest jednak zarezerwowana równie¿ dla osób posiadaj±cych wy¿sze wykszta³cenie, aczkolwiek niekoniecznie techniczne. Szczegó³owe informacje na temat zakresu kursu i egzaminu przedstawia Rozporz±dzenie w sprawie przeprowadzania szkolenia oraz egzaminu dla osób ubiegaj±cych siê o uprawnienie do sporz±dzania ¶wiadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego oraz czê¶ci budynku stanowi±cej samodzieln± ca³o¶æ techniczno-u¿ytkow± z dnia 21 stycznia 2008 roku.
Która klasa?
Przepisy okre¶laj±ce dla Polski metodologiê sporz±dzania ¶wiadectw charakterystyki energetycznej budynków nie zosta³y jeszcze uchwalone. Istnieje jedynie projekt rozporz±dzenia w tej kwestii. Przedstawia on wzory oraz normy, które nale¿y wykorzystywaæ przy przygotowywaniu ¶wiadectwa. Ponadto okre¶la jak ma wygl±daæ dokument. Metodologia przedstawia równie¿ klasê budynku uzale¿nion± od warto¶ci wspó³czynnika okre¶laj±cego zapotrzebowanie na energiê na ró¿ne cele w trakcie u¿ytkowania.
- Budynki najbardziej energooszczêdne bêd± siê legitymowa³y klas± A1, a te, które marnotrawi± najwiêcej energii klas± G. Bêdzie to funkcjonowa³o podobnie jak w przypadku sprzêtów gospodarstwa domowego. Dzi¶ na rynku najwiêksz± popularno¶ci± ciesz± siê pralki klasy A, co ¶wiadczy o ich jako¶ci i podwy¿sza cenê. W przysz³o¶ci prawdopodobnie tak samo bêdzie z domami. Ceny tych najbardziej energooszczêdnych mog± wzrosn±æ, podczas gdy energoch³onnych spadn±. Ró¿nica warto¶ci domów w skrajnych klasach energetycznych a porównywalnych pozosta³ych cechach mo¿e siêgn±æ nawet 20% - uwa¿a Pawlak. Proces te bêdzie oczywi¶cie trwa³ wiele lat, gdy¿ ¶wiadomo¶æ korzy¶ci wynikaj±cych z posiadania domu o lepszej klasie energetycznej musi staæ siê powszechna.
Oszustów nie bêdzie
Aby zabezpieczyæ siê przed wystawianiem fa³szywych certyfikatów, wprowadzono do Ustawy Prawo Budowlane zapis „...¦wiadectwo charakterystyki energetycznej zawieraj±ce nieprawdziwe informacje o wielko¶ci energii stanowi wadê rzeczy zmniejszaj±c± jej warto¶æ w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny ..." - Oznacza to odpowiedzialno¶æ cywilno-prawn± osób sporz±dzaj±cych ¶wiadectwa i jednocze¶nie zezwala na ich weryfikacjê. Gwarantuje to zachowanie jako¶ci i staranno¶ci przy przygotowywaniu ¶wiadectw i wyklucza mo¿liwo¶æ zawy¿ania klasy energetycznej budynku, by podnie¶æ jego warto¶æ, a w przypadku stwierdzenia takich praktyk zezwala na skierowanie spornej sprawy do s±du - t³umaczy Piotr Pawlak.
Certyfikowany znaczy lepszy
- Jak pokazuj± do¶wiadczenia europejskich krajów, w których obowi±zkowa certyfikacja wesz³a ju¿ w ¿ycie, przyczynia siê ona do du¿ych zmian na rynku nieruchomo¶ci. Bardziej cenione s± domy energooszczêdne. Klasa energetyczna sta³a siê kolejnym po cenie i lokalizacji czynnikiem branym pod uwagê przy kupnie czy wynajmie domów i mieszkañ. Coraz czê¶ciej buduje siê te¿ domy pasywne lub niskoenergetyczne, ale zw³aszcza przeprowadza siê termomodernizacjê istniej±cych budynki. Nast±pi³o podniesienie ¶wiadomo¶ci spo³ecznej na temat korzystania z energii cieplej oraz elektrycznej, a tak¿e ich wp³ywu na efekt cieplarniany. Pojêcie energooszczêdno¶ci budynku - podobnie jak w przypadku sprzêtu AGD po wprowadzeniu etykiet energetycznych - sta³o siê zrozumia³e dla szerszej grupy u¿ytkowników budynków, równie¿ tych niezwi±zanych zawodowo z budownictwem. I to s± najwiêksze korzy¶ci z wprowadzenia systemu certyfikacji energetycznej budynków. Tak stanie siê równie¿ w Polsce - komentuje Pawlak.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy