Szukaj w serwisie

Kategorie:

Budowa | Okna i akcesoria | Technologie budowy domów | Jak budowaæ

Budujemy dom - porady fachowca

kategoria: Jak budowaæ
Budujemy dom - porady fachowca
Budujemy dom - porady fachowca [fot.: Wolf]

Jak prawid³owo budowaæ radzi in¿. Piotr Harassek, Junior Product Manager z firmy Xella Polska Sp. z o.o.

Pierwsza warstwa

Rozpoczynaj±c budowê domu musimy pamiêtaæ, ¿e od prawid³owego rozpoczêcia murowania zale¿y jako¶æ ca³ej ¶ciany naszego domu. Najwiêcej uwagi trzeba wiêc po¶wiêciæ pierwszej warstwie. Jej poprawne po³o¿enie ma wp³yw na dok³adno¶æ wykonania ca³ego budynku.

  • Konieczne jest, aby¶my pamiêtali o kilku podstawowych czynno¶ciach, zwi±zanych z murowaniem pierwszej warstwy:
  • a) na ³awach fundamentowych stawia siê ¶ciany fundamentowe, które izoluje siê przeciwwilgociowo i cieplnie
  • b) poziom± izolacjê przeciwwilgociow± ¶cian fundamentowych najczê¶ciej wykonuje siê z dwóch warstw papy na lepiku
  • c) na izolacji uk³ada siê zwyk³± zaprawê cementow±, w której stosunek cementu do piasku wynosi 1:3
  • d) na zaprawie cementowej ustawiamy bloczki pierwszej warstwy

Na pierwsz± warstwê mo¿na zastosowaæ bloczki YTONG o wysoko¶ci 10 lub 20 cm. Stosowanie bloczków uzupe³niaj±cych o wysoko¶ci 10 cm pozwoli nam na uzyskanie wysoko¶ci kondygnacji innej ni¿ wielokrotno¶æ 20 cm. Murowanie ¶cian zewnêtrznych rozpoczynamy od naro¿ników. Nale¿y pamiêtaæ, aby pióra bloczka by³y skierowane na zewn±trz - u³atwi to pó¼niejsze prace tynkarskie. Linie prawid³owego u³o¿enia kolejnych bloczków pierwszej warstwy wyznaczamy za pomoc± sznurków murarskich rozci±gniêtych pomiêdzy naro¿nikami ¶ciany. Po wymurowaniu warstwy bloczków szlifujemy ich górn± powierzchniê, aby zaprawa mia³a lepsz± przyczepno¶æ do bloczków.

¦ciana w górê

Gdy pierwsz± warstwê mamy ju¿ za sob±, najwa¿niejsze staje siê przestrzeganie podstawowych zasad murowania, aby ¶ciany naszego domu by³y proste i równe. Musimy pamiêtaæ, ¿e z³e murowanie mo¿e spowodowaæ powstawanie mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ucieka z domu ciep³o.

  • Zasady prawid³owego murowania dotycz±:
  • a) przygotowania zaprawy
  • b) wykonania spoiny poziomej
  • c) murowania kolejnych warstw
  • d) szlifowania
  • e) ³±czenia bloczków

Po naniesieniu zaprawy o konsystencji gêstej ¶mietany na górn± powierzchniê 2-3 bloczków (tak, aby nie zasycha³a), przystêpujemy do murowania kolejnej warstwy. Wa¿ne jest, aby¶my rozpoczynali murowanie od naro¿ników - pomiêdzy nimi rozci±gamy sznurek murarski, który u³atwi ustawienie bloczków YTONG w jednej p³aszczy¼nie. Po wymurowaniu ka¿dej warstwy bloczków szlifujemy ich górn± powierzchniê, a drobne zanieczyszczenia i powsta³y py³ usuwamy szczotk±. Dziêki temu zaprawa bêdzie mia³a lepsz± przyczepno¶æ do bloczków. Bloczki profilowane YTONG, z piórem i wypustem, nale¿y uk³adaæ na styk - bez spoiny pionowej. Muruj±c kolejne warstwy przesuwamy spoiny pionowe w stosunku do poprzedniej warstwy co najmniej o 8 cm.

Zaprawa: zgodnie z instrukcj± na opakowaniu wsypujemy odpowiedni± ilo¶æ zaprawy do wody i za pomoc± wolnoobrotowej wiertarki z mieszad³em mieszamy a¿ do uzyskania konsystencji gêstej ¶mietany.

Murowanie: murowanie kolejnych warstw nale¿y rozpoczynaæ od naro¿ników.

Docinanie: je¿eli odleg³o¶æ miêdzy naro¿nikami nie jest ca³kowit± wielokrotno¶ci± d³ugo¶ci bloczka, warstwê uzupe³niamy odpowiednio przyciêtym fragmentem bloczka. W miejscu, gdzie wmurowujemy dociêty bloczek, nale¿y wykonaæ spoinê pionow±.

Nadpro¿a

Umiemy ju¿ murowaæ, mamy za sob± pierwsz± warstwê i... musimy siê zabraæ za otwory okienne i drzwiowe. Nadchodzi czas, aby¶my przyjrzeli siê bli¿ej siê nadpro¿om. Aby u³atwiæ sobie ¿ycie mo¿na zastosowaæ gotowe nadpro¿a systemowe YTONG - w formie belki, której montowanie zajmie nam najwy¿ej kilkana¶cie minut. Zalet± gotowego nadpro¿a jest fakt, i¿ nie potrzebujemy dodatkowej izolacji, zbrojenia czy podparcia.

Nadpro¿a s± elementami no¶nymi s³u¿±cymi do przekrywania otworów okiennych i drzwiowych w ¶cianach zewnêtrznych i wewnêtrznych. Gotowe nadpro¿a YTONG maj± postaæ zbrojonych elementów z betonu komórkowego. Cechuj± siê wysok± ochron± ciep³a oraz szybkim i prostym monta¿em. Gotowe nadpro¿a nale¿y umieszczaæ symetrycznie nad otworami okiennymi lub drzwiowymi. Przyk³adowo w ¶cianach o grubo¶ci 36,5 cm uk³adamy gotow± belkê nadpro¿ow± YN o szeroko¶ci 36,5 cm. Mo¿emy równie¿ zastosowaæ tutaj belki YF YTONG (s± one l¿ejsze, ale wymagaj± wiêkszego nak³adu pracy). Wówczas nale¿y u³o¿yæ dwie belki YF szeroko¶ci 17,5 cm obok siebie. Spoinê miêdzy nimi uzupe³niamy cienkowarstwow± zapraw±. Nastêpnie nadmurowujemy warstwê bloczków. Aby takie nadpro¿e funkcjonowa³o prawid³owo, nale¿y wype³niæ spoinê pomiêdzy nadmurowanymi bloczkami cienkowarstwow± zapraw±.

W systemie YTONG mamy do wyboru dwa rodzaje nadpro¿y prefabrykowanych - o symbolu YF, pozwalaj±ce na wykonanie nadpro¿a no¶nego na budowie poprzez nadmurowanie warstw± bloczków lub gotowe nadpro¿a no¶ne o symbolu YN. Je¶li jednak na budowie trzeba wykonaæ nadpro¿e ¿elbetowe, nale¿y wówczas przygotowaæ specjalny szalunek. W systemie YTONG funkcjê szalunku pe³ni± kszta³tki „U", wewn±trz których umieszcza siê zbrojenie oraz pasmo izolacji cieplnej, a ca³o¶æ zalewa siê betonem. Wbudowanie gotowych belek nadpro¿owych YTONG znacznie u³atwia wykonanie otworów okiennych o nietypowych kszta³tach, np. okr±g³ym, ³ukowym, trójk±tnym lub trapezowym.

£±czenie ¶cian zewnêtrznych z wewnêtrznymi no¶nymi

Kolejnym etapem w trakcie stawiania domu jest ³±czenie ¶cian zewnêtrznych ze ¶cianami no¶nymi wewn±trz budynku oraz stawianie ¶cianek dzia³owych.

Na pocz±tek warto zwróciæ uwagê na wi±zanie murarskie. W sytuacji, gdy bloczki przeznaczone na ¶ciany wewnêtrzne, s± „zimniejsze" od tych, które zosta³y przeznaczone na zewn±trz - przewi±zanie nale¿y wówczas wykonaæ nie na ca³± szeroko¶æ muru, a jedynie na g³êboko¶æ minimum 15 cm. Dziêki takiemu zabiegowi zminimalizujemy ucieczkê ciep³a w tym miejscu.

Maj±c to na uwadze, mo¿emy przyst±piæ do ³±czenia ¶cian. Wewnêtrzn± ¶cianê no¶n± najlepiej budowaæ razem ze ¶cian± zewnêtrzn±, a wtedy wi±zanie murarskie wykonujemy w co drugiej warstwie bloczków.

Liczy siê precyzja - odpowiednio przyciête bloczki ¶ciany zewnêtrznej pozwol± na wprowadzenie bloczków ¶ciany wewnêtrznej na wymagan± g³êboko¶æ.

Stawianie ¶cian dzia³owych - jak uzyskaæ g³adk± powierzchniê ¶ciany

Murowanie ¶cian dzia³owych rozpoczynamy od wyznaczenia linii jej przebiegu, a nastêpnie poziomujemy doln± warstwê. Je¶li szlichta pod³ogowa jest wykonana dok³adnie, nie ma potrzeby poziomowania pierwszej warstwy; mo¿na j± u³o¿yæ bezpo¶rednio na cienkiej spoinie.

Dowi±zanie ¶ciany dzia³owej do ¶ciany no¶nej wykonujemy przy pomocy kotwy wykonanej ze stali nierdzewnej, któr± wmurowujemy, w co trzeci± spoinê. Kotwy jednym koñcem powinny byæ wmurowane w ¶cianê no¶n±, a drugim zatopione w spoinie ¶ciany dzia³owej.

Kiedy planujemy postawienie ¶cian dzia³owych w innym miejscu ni¿ pierwotnie, mo¿liwe jest dowi±zanie siê za pomoc± tych samych ³±czników. Tym razem trzeba je zgi±æ pod k±tem prostym i przybiæ do bloczków ¶ciany no¶nej.

Muruj±c bloczki nale¿y pamiêtaæ o przesuniêciu spoin pionowych o minimum 8 cm.

G³adkie i równe ¶ciany to oczekiwania prawie ka¿dego inwestora. Ubytki w ¶cianach uzupe³nia siê zapraw±. Mo¿na to zrobiæ za pomoc± po³±czenia zaprawy do cienkich spoin z py³em powsta³ym z ciêcia bloczków YTONG lub te¿ specjaln± zapraw± przeznaczon± do tego celu. Tak± sam± zapraw± mo¿na równie¿ uzupe³niæ otwory uchwytów monta¿owych. Nadmiar zaprawy ¶ci±gamy po jej stwardnieniu za pomoc± kawa³ka bloczka.

Monta¿ stropów ze zbrojnego betonu komórkowego YTONG

Monta¿ stropu YTONGa jest niezwykle uproszczony. Czas monta¿u jest tylko uzale¿niony od skomplikowania powierzchni stropu. Orientacyjnie mo¿na przyj±æ, ¿e brygada z³o¿ona z trzech osób i dysponuj±ca d¼wigiem samochodowym potrzebuje oko³o 4 do 6 godzin na zmontowanie stropu o powierzchni ok. 100 m².

Przed rozpoczêciem monta¿u nale¿y sprawdziæ wymiary w ¶wietle podpór, wymiary p³yt oraz wypoziomowanie górnej powierzchni ¶cian. Je¶li górna powierzchnia ¶cian jest nierówna trzeba j± wypoziomowaæ za pomoc± warstwy zaprawy.

P³yty nie wymagaj± dodatkowego podparcia monta¿owego. Uk³adaj±c p³yty nale¿y zwróciæ uwagê na minimaln± g³êboko¶æ podparcia, która uzale¿niona jest od rodzaju podpory oraz rozpiêto¶ci p³yt. Minimalna g³êboko¶æ podparcia na ¶cianie murowanej wynosi 7 cm, natomiast na ¶cianie lub belce ¿elbetowej, na belce stalowej i drewnianej wynosi 5 cm. Ponadto d³ugo¶æ oparcia musi byæ wiêksza od L/80, gdzie L - rozpiêto¶æ w ¶wietle podpór. Wpusty powsta³e po zamontowaniu p³yt nale¿y zazbroiæ prêtem ø 8 kotwionym w wieñcu, a nastêpnie wpusty i wieñce wype³niæ betonem. W fazie wykoñczenia budynku na p³ytach stropowych YTONG montuje siê pod³ogê p³ywaj±c±.

Doln± powierzchniê p³yt stropowych mo¿na pomalowaæ farb±, wype³niaj±c wcze¶niej spoiny miêdzy p³ytami szpachl± trwale plastyczn±. Innym rozwi±zaniem jest pokrycie warstw± tynku. W tym przypadku spoiny nale¿y zaszpachlowaæ i przykleiæ pasek z w³ókna szklanego zabezpieczaj±cy przed powstawaniem rys.

P³yty stropowe YTONG mo¿na wysuwaæ poza obrys budynku, co jest jedn± z wa¿niejszych zalet tego systemu. Wykonany w ten sposób balkon wyklucza powstanie mostka termicznego w miejscu przej¶cia p³yty nad ¶cian±. Maksymalny wysiêg wspornika wynosi 1,5 m i nie mo¿e byæ wiêkszy ni¿ 1/3 ca³kowitej d³ugo¶ci p³yty.

P³yt nie zaleca siê przycinaæ na budowie. Dopuszcza siê jedynie wykonanie otworów o ¶rednicy nie wiêkszej ni¿ 15 cm lub wyciêæ o g³êboko¶ci nie wiêkszej ni¿ 15 cm, pod warunkiem, ¿e w miejscu przeciêcia pozostaje nie mniej ni¿ ¾ ca³kowitej szeroko¶ci p³yty. Wiêksze otwory i przebicia (np. na kominy lub klatkê schodow±) przez strop projektowane s± podczas wykonywania planu monta¿owego. W tym przypadku projektuje siê krótsze p³yty, umo¿liwiaj±ce powstanie otworu. Krótsze p³yty oparte s± na stalowych elementach - wieszakach lub wymianach. Wieszaki opiera siê na s±siednich p³ytach. W praktyce wieszaki stosuje siê w przypadku otworów nie szerszych ni¿ 125 cm. Przy szerszych otworach stosuje siê ramy H stanowi±ce samodzielny element no¶ny stropu.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
G£ÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNO¦CI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach