Kategorie:
Temat na czasie | Nowo¶ci rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzêdzia | ZabytkiBudownictwo mieszkaniowe pokonuje bariery
Czy bran¿a budowlana, pomimo wyj±tkowo niesprzyjaj±cych warunków pogodowych w pierwszych miesi±cach bie¿±cego roku odczuwa aktualnie poprawê koniunktury? W jakim stopniu te powa¿ne bariery utrudni³y rozpoczêcie i prowadzenie prac budowlanych? Czy bardziej liberalna polityka banków wp³ynie na wzrost aktywno¶ci inwestorów na rynku budownictwa mieszkaniowego w 2010 roku?
W pierwszej po³owie 2010 r. warunki pogodowe stanowi³y znaczn± barierê harmonijnego rozwoju budownictwa. Bardzo niskie temperatury i opady ¶niegu w pierwszych trzech miesi±cach 2010 r. oraz powód¼ w maju br. utrudnia³y rozpoczêcie budów w zaplanowanych przez inwestorów terminach. W segmencie budownictwa jednorodzinnego trudne warunki pogodowe nie mia³y, mimo wszystko, a¿ tak bardzo negatywnego wp³ywu na rozwój tego segmentu rynku w I. pó³roczu br., jak mo¿na by³o wcze¶niej s±dziæ.
W I pó³roczu 2010 r. inwestorzy indywidualni rozpoczêli budowê 45.173 tysiêcy domów jednorodzinnych. Liczba nowo rozpoczêtych inwestycji by³a prawie identyczna, jak w I. po³owie ubieg³ego roku. Roczna stopa liczby rozpoczêtych budów domów jednorodzinnych osi±gnê³a wprawdzie ujemn± warto¶æ - w I po³owie br. wynios³a -0,8%, ale jest jednocze¶nie potwierdzeniem, ¿e pomimo tak trudnych do przezwyciê¿enia barier rozwoju, kondycja tego segmentu rynku jest ci±gle dobra. Z ocen± rozwoju rynku budownictwa jednorodzinnego w tym roku nale¿y poczekaæ do momentu publikacji danych z kolejnych dwóch letnich miesiêcy. Wyniki te nie bêd± ju¿ w tak du¿ym stopniu obarczone wp³ywem tych barier, które wyst±pi³y w pierwszej po³owie br.
Analiza wska¼nika liczby wydanych pozwoleñ na budowê domów jednorodzinnych w I po³owie 2010 r. sk³ania niestety do weryfikacji bardzo pozytywnej prognozy z pocz±tku bie¿±cego roku dotycz±cej rozwoju tego segmentu rynku w ca³ym 2010 r. W I. po³owie 2010 aktywno¶æ inwestorów indywidualnych by³a nieznacznie mniejsza ni¿ w ubieg³ym roku - uzyskali oni pozwolenia na budowê 50.132 tysiêcy domów jednorodzinnych. Oznacza to spadek liczby pozwoleñ na budowê, o które wyst±pili inwestorzy indywidualni w I po³owie 2010 r. o -2,7% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubieg³ego. Pomimo nieco s³abszej aktywno¶ci inwestorów indywidualnych na rozpoczêcie budowy czeka ci±gle 4.959 tysi±ce domów jednorodzinnych, na których budowê inwestorzy indywidualni otrzymali pozwolenie w tym roku - stanowi to a¿ 11% wszystkich rozpoczêtych budów w tym roku.
Znacznie wiêksze o¿ywienie obserwujemy w ostatnim czasie w segmencie budownictwa wielorodzinnego. Wprawdzie liczba wydanych pozwoleñ na budowê mieszkañ w budownictwie wielorodzinnym by³a w I po³owie br. jeszcze ni¿sza w analogicznym okresie roku ubieg³ego- roczna stopa dynamiki wydanych pozwoleñ na budowê w budownictwie wielorodzinnym w I po³owie br. wynios³a -17,7% - istniej± pozytywne przes³anki pozwalaj±ce na formu³owanie bardziej pozytywnych prognoz rozwoju budownictwa wielorodzinnego w tym roku.
Banki zliberalizowa³y nieznacznie politykê wobec osób zainteresowanych kredytem hipotecznym. Z uwagi na wy¿szy popyt na kredyty hipoteczne zwiêkszy³a siê konkurencyjno¶æ oferty kredytowej banków. ¦rednie mar¿e banków, które w ubieg³ym roku kszta³towa³y siê na poziomie 2-3% zosta³y obni¿one do poziomu ok. 1-1,5%. Wiêkszo¶æ banków obni¿y³a mar¿e kredytowe. Banki uwzglêdniaj± ponownie w aktualnej ofercie mo¿liwo¶æ udzielania kredytów ze wska¼nikiem LTV powy¿ej 80%. Ci±gle pozytywnie rozwija siê program Rodzina na Swoim.
Te pozytywne przes³anki sk³aniaj± deweloperów do siêgniêcia po wcze¶niej zamro¿one projekty nowych inwestycji. Liczba rozpoczêtych nowych inwestycji w budownictwie wielorodzinnym by³a w I pó³roczu 2010 r. a¿ o 60,9% wy¿sza ni¿ rok wcze¶niej. W tym okresie rozpoczêto budowê 35.895 tysiêcy mieszkañ. Szczególnie dobre wyniki osi±gniêto w II kwartale br. Czê¶æ deweloperów próbowa³a nadrobiæ zaleg³o¶ci wynikaj±ce z braku mo¿liwo¶ci prowadzenia prac budowlanych w I kw. br. z uwagi na trudne warunki pogodowe. Bardziej pozytywna ocena aktualnej sytuacji rynkowej, a tak¿e znaczne ograniczenie poda¿y gotowych mieszkañ sta³y u podstaw decyzji o rozpoczêciu inwestycji, które by³y zaplanowane na ubieg³y rok i zosta³y wstrzymane do czasu poprawy sytuacji rynkowej. Deweloperzy rozpoczêli w II kw. br. budowê prawie takiej samej liczby mieszkañ na sprzeda¿ i wynajem jak w analogicznym okresie roku 2007 - oko³o 20 tysiêcy mieszkañ - i tylko o nieca³e 6% mniej ni¿ w II kw. 2008 r.
Na uwagê zas³uguje równie¿ fakt, i¿ liczba rozpoczêtych budów mieszkañ w budownictwie wielorodzinnym by³a w I pó³roczu br. wy¿sza o 12,4%, ni¿ liczba wydanych w tym samym okresie pozwoleñ na budowê w tym segmencie rynku. Potwierdza to wcze¶niejsze prognozy, zak³adaj±ce, ¿e deweloperzy powróc± w tym roku do realizacji projektów, na które uzyskali wcze¶niej pozwolenie, ale wstrzymali ich realizacjê w zwi±zku z pogorszeniem koniunktury segmencie budownictwa wielorodzinnego w II po³owie 2008 r.
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie uzyskuje pozytywne oceny przedsiêbiorstw budowlanych. Wska¼nik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie notowa³ ujemne warto¶ci od listopada 2008 r. tj. nieprzerwanie przez 14 miesiêcy do marca br. W kwietniu br. wska¼nik ten uzyska³ dodatni± warto¶æ: +2 i pozosta³ na tym samym poziomie przez kolejne dwa miesi±ce. Wg ostatnich danych GUS warto¶æ tego wska¼nika w lipcu br. wzros³a do poziomu: +4.
Poprawa ogólnej koniunktury w budownictwie znajduje odzwierciedlenie we wzrastaj±cym popycie na materia³y ¶cienne. Sytuacjê na rynku w odniesieniu do wyników firmy Xella Polska Sp. z o.o. podsumowuje jej prezes Cezary Szeszu³a.
- Nasze tegoroczne za³o¿enia dotycz±ce wielko¶ci sprzeda¿y przewiduj± jej wzrost o 15% w stosunku do wyników z roku ubieg³ego. Po pierwszych sze¶ciu miesi±cach mo¿emy powiedzieæ, ¿e nasze cele s± realizowane. Jeste¶my zadowoleni z dotychczas osi±gniêtych przez nas wyników. - mówi Cezary Szeszu³a, prezes zarz±du Xella Polska.
- Dziêki bardzo dobrym rezultatom osi±gniêtym w ostatnich miesi±cach uda³o nam siê nadrobiæ straty wynikaj±ce z ni¿szej sprzeda¿y w pierwszych trzech miesi±cach bie¿±cego roku. Jest to zas³ug± klientów, którzy decyduj± siê na zakup oferowanego przez nas rozwi±zania systemowego, opartego na markowych produktach SILKA i YTONG. Jak wskazuj± nasze do¶wiadczenia z 2009 roku, nawet w okresach pogorszenia koniunktury inwestorzy chêtniej wybieraj± znane, markowe produkty. - podsumowuje Cezary Szeszu³a.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy