Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | Zabytki

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Budowa domu - niezbędne usługi budowlane

kategoria: Temat na czasie
obrazek aktualności
Budowa domu - niezbędne usługi budowlane [fot.: Think Contemporary]

Decydując się na budowę domu musimy odpowiedzieć sobie na wiele trudnych pytań. Najważniejszym, które determinuje późniejsze nasze wybory, jest to, czy decydujemy się na budowę domu w wariancie gospodarskim czy zleconym. Wszystko to zależy od naszych funduszy, czasu i cierpliwości. Nauczeni doświadczeniem, zdajemy sobie sprawę, że w kwestii usług dowolnej kategorii nic nie może wydarzyć się jednocześnie szybko, tanio i dobrze.

Dobry gospodarz

Podczas budowania domu w systemie gospodarczym, odpowiedzialność za pomyślne przeprowadzenie inwestycji spada na właściciela. Na jego głowie jest pilnowanie harmonogramu, dobór fachowców czy też wykonanie części prac. Taki ilość obowiązków może przytłoczyć, dlatego warto część prac powierzyć innym, a samemu doglądać tylko efektów.

Co zlecić?

Przed rozpoczęciem budowy należy skompletować szereg dokumentów do uzyskania pozwolenia na jej wykonanie. Jednym z podstawowych, jest mapa terenu w skali 1:500, którą zamówisz u uprawnionego geodety.
Zanim wbijesz pierwszą łopatę w ziemię, dowiedz się, gdzie konkretnie można ją wbić – inaczej mówiąc zamów projekt domu u architekta. Nie musisz zlecać zaprojektowania domu od podstaw, możesz kupić gotowy projekt, a z pomocą architekta dopasować go tylko do swoich potrzeb. Projekt architektoniczny domu jest jednym z podstawowych i niezbędnych dokumentów do uzyskania zezwolenia na jego budowę.
Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, nadchodzi czas na skorzystanie z usług budowlanych. Wiele rzeczy można zrobić samemu lub z pomocą rodziny czy przyjaciół. Jednak warto się zastanowić czy dla oszczędności swojego czasu i przyśpieszenia budowy nie lepiej części prac przekazać fachowcom.

Fundamenty są podstawą naszego domu, dlatego warto zadbać o to, by były jak najlepiej wykonane. Samo kopanie pod fundamenty jest proste. Tylko od nas zależy ile czasu będziemy musieli poświęcić. Oczywiście, można wykonać to samemu za pomocą łopaty. Jeśli jednak nie jest się zwolennikiem ćwiczeń fizycznych, warto wynająć koparkę lub zlecić wykonanie usługi specjalizującej się w tym firmie, szczególnie, gdy w projekcie naszego domu jest podpiwniczenie.

Gdy już wylejemy fundamenty, następnym etapem jest postawienie ścian. Żeby zyskać pewność, że ściany będą proste, najlepiej udać się do mistrza murarskiego. Może on nas nauczyć podstaw układania cegieł, a jednocześnie najtrudniejsze elementy wykona samodzielnie.
Dobry cieśla i dekarz są niezbędni do skonstruowania odpowiedniego dachu. Dzięki nim oszczędzisz na przyszłych naprawach  zyskasz pewność, że twój dach nie będzie przeciekał, niezależnie od panującej pogody.

Instalacja elektryczna oraz kanalizacja są już domeną fachowców. Skonstruowanie  ich w staranny i  przejrzysty sposób pozwoli w przyszłości uniknąć wielu kłopotów. Nie ma bowiem nic  bardziej niebezpiecznego dla domu niż niechlujnie stworzona instalacja elektryczna. Dobrze wybrany fachowiec sprawi, że podczas napraw, które się zdarzają na przestrzeni lat, zawsze będziesz wiedział, jak biegną przewody i unikniesz zwarć w instalacji. Nie pojawią się też problemy z przeciekającymi rurami, stojącą wodą, czy częstym zapychaniem się instalacji.

Jak dobrze wybrać fachowca?

Budowa domu nie jest łatwą inwestycją, bo wymaga od nas dużych nakładów pieniędzy, czasu a często jest przyczyną stresu, szczególnie, gdy z oszczędności decydujemy się samodzielnie przeprowadzić inwestycję. Warto wtedy poświęcić więcej czasu na znalezienie odpowiednich wykonawców, ponieważ na dalszych etapach pozwoli to faktycznie oszczędzić pieniądze i czas. Skutki złego doboru fachowców potrafią zrujnować  harmonogram całego projektu. Dlatego podczas szukając wykonawców należy kierować się kilkoma prostymi zasadami, które oszczędzą nam późniejszego bólu głowy.

Szukaj wśród znajomych – jest to najprostsza, a zarazem najskuteczniejsza metoda zdobycia kompetentnego wykonawcy. W ten sposób można się z pierwszej ręki dowiedzieć wiele na temat standardów pracy oraz jakości wykonania. Nie tylko przyjaciele mogą być źródłem polecenia. Jeżeli wśród nich nie znajdziesz  fachowca, który jest ci potrzebny, warto przejrzeć fora internetowe poświęcone remontom czy budowie domu. Użytkownicy zazwyczaj wiedzą, jaką wartość ma dobry wykonawca.

Uzbrój się w cierpliwość – podczas planowania prac przy budowie należy uwzględnić, że najlepsi wykonawcy mają bardzo napięty kalendarz. Dlatego z wyprzedzeniem planuj realizację etapów by nie mieć przestojów w pracy.

Proś o wizualizacje – jeżeli nie będziesz miał szansy zatrudnienia fachowców z polecenia, to podczas poszukiwań nie kieruj się tym, co ci mówią lub piszą, lecz poproś o pokazanie zdjęć dotychczasowych realizacji.

Sprawdzaj dokumenty – warto wiedzieć czy osoba, którą się zatrudnia ma odpowiednie uprawnienia. Zasadnicze etapy budowy, zwłaszcza montaż wszelkiego rodzaju instalacji, warto powierzać wykwalifikowanym i uprawnionym osobom. Mamy wtedy gwarancję, że zlecone przez nas prace będą wykonane z zachowaniem odpowiednich standardów. Fachowca nie należy zmieniać w trakcie prac, chyba, że jesteśmy bardzo niezadowoleni z dotychczasowych efektów. Zmiana utrudnia ustalenie do kogo należała odpowiedzialności za wykonanie danej  usługi i do kogo zgłaszać się z ewentualną reklamacją.

Miej wszystko na piśmie – umowa ustna jest wygodna do czasu, aż nie pojawią się komplikacje, bo wtedy trudno jest dojść swoich roszczeń. Z tego powodu, przed przystąpieniem fachowców do ustalonych prac, należy spisać umowę. W niej trzeba zawrzeć:

a) dokładny rodzaj i zakres prac –szczególnie, gdy dotyczy to realizacji wcześniej przygotowanego projektu. Najlepiej dodać wtedy do umowy kopię projektu;
b) harmonogram – w nim umieszczamy najważniejsze etapy realizacji, tzw. kamienie milowe, wraz z przewidzianym za ich wykonanie wynagrodzeniem. Nie płać całego wynagrodzenia z góry;
c) termin rozpoczęcia i zakończenia prac – obie strony powinny wiedzieć, jak długo będzie przebiegać realizacja;
d) kto odpowiada za zakup materiałów – nie ma nic bardziej frustrującego niż opóźnienia wynikające z braku materiałów niezbędnych do pracy. Dla uniknięcia tej sytuacji należy uzgodnić kto za ten aspekt odpowiada;
e) okres gwarancji na wykonane prace;
f) sposób rozliczenia się za realizację – w umowie należy umieścić informacje dotyczące harmonogramu płatności. Dla ograniczenia ryzyka w umowie zamiast zaliczki wpisz zadatek. Zaliczka w przypadku niewywiązania się przez firmę z umowy przepada na jej rzecz, a zadatek zostanie ci zwrócony w jego dwukrotnej wysokości.

Nie kieruj się wyłącznie ceną – prawda stara jak świat. Wybierając najtańszego wykonawcę na rynku ryzykujesz, że zapłacisz podwójnie – za zniszczone materiały oraz za kolejnego fachowca, który będzie poprawiał usterki wykonane przez poprzednika. Naprawa zniszczeń zrobionych przez niekompetentnego wykonawcę kosztuje więcej niż prawidłowa realizacja przez fachowca. Fachowców do wykonania prac budowlanych można znaleźć na http://oferia.pl/uslugi/budowa-remont/budowa


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

autor: bartek
dn. 09.02.2017 godz. 13:16:38
bardzo cenne wskazówki, w budowie domu warto postawić na jakość ;)
Szukaj:
 
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNOŚCI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach