Kategorie:
Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | ZabytkiBlacha trapezowa – jakie ma zastosowanie?
Blacha trapezowa to uniwersalne pokrycie dachów dla różnych typów obiektów. Jej zalety nie kończą się jednak na wszechstronnym zastosowaniu. Co jest przyczyną coraz częstszego stosowania blachy trapezowej?
Gdzie stosuje się blachę trapezową?
Pokrycia dachowe wykonane z ceramiki lub cementu to częsty element konstrukcyjny domów jednorodzinnych. Współcześnie coraz większą popularnością cieszy się blacha trapezowa. Materiał, nazywany inaczej blachodachówką, wykorzystywany był głównie jako pokrycie budynków przemysłowych. Takie dachy są charakterystyczne dla np. hal magazynowych i fabryk.
Zaletą blachy trapezowej jest możliwość przycinania jej do dowolnego kształtu. Umożliwia to stworzenie dachu idealnie dopasowanego do konstrukcji budynku. Co więcej, takie stalowe ukształtowanie doskonale komponuje się z blaszanymi rynnami, ozdobnymi okuciami okien i drzwi, garażami blaszanymi i ogrodowymi wiatami stalowymi.
Blacha trapezowa jest ceniona nie tylko ze względu na walory estetyczne. Łatwy montaż sprawia, że jej położenie jest tańsze niż w przypadku innych typów pokryć. Co więcej, blachodachówka charakteryzuje się odpornością na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.
Blacha trapezowa – jakie rodzaje?
Blachy trapezowe dzielą się ze względu na wysokość profilu. Konstrukcja stalowa, którą pokrywa się garaże, hale magazynowe oraz obiekty gospodarcze i przemysłowe, to blachodachówka o niskim profilu. Wyróżnia się trzy typy. Najcieńsze pokrycia mają 3 mm, a grubsze – 7 mm lub 8 mm.
W mniejszych obiektach użytkowych wykorzystywana bywa blacha trapezowa o średnim profilu 14 lub 18 mm. Domy jednorodzinne pokrywane są blachodachówką o wysokim profilu 35 lub 55 mm. Możliwość dowolnego kształtowania arkuszy blachy sprawia, że nadaje się ona do pokryć domów o dużej rozpiętości.
Rosnąca popularność blachodachówki jest jak najbardziej zrozumiała. Mnogość zastosowań w połączeniu z walorami estetycznymi i ekonomicznymi to dobry powód, by rozważyć takie pokrycie dachu.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy