Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | Zabytki

Tutaj jesteś: Aktualności / Rynek budowlany

BHP w pracach ogrodowych i domowych – jak bezpiecznie posługiwać się elektronarzędziami?

kategoria: Rynek budowlany

 

Planując prace w ogrodzie lub drobny remont w domu, często skupiamy się na tym, jakich narzędzi i akcesoriów będziemy potrzebować. Dobrze, jeśli myślimy o odzieży ochronnej czy rękawiczkach, ale czasem zapominamy o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z elektronarzędzi. O czym warto pamiętać?

Narzędzia elektryczne, czyli takie zasilane bezpośrednio z gniazdka przy pomocy kabla, są w każdym domu i ogrodzie. Dzięki nim możemy szybko wywiercić otwór, wygładzić powierzchnię, przyciąć żywopłot czy skosić trawnik. Ułatwiają pracę z drewnem, metalem, płytami gipsowo-kartonowymi i innymi materiałami. W pierwszej kolejności, przy planowaniu pracy, należy zwrócić uwagę, czy nasze elektronarzędzia nie są uszkodzone – jeśli tak, najlepiej kupić nowe. W drugiej kolejności powinniśmy zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi stosowania i zasadami BHP i zawsze je mieć na uwadze, kiedy sięgamy po wiertarkę, szlifierkę, piłę czy kosiarkę.

Elektronarzędzia cenione są za mobilność, niewielką wagę i wygodę użytkowania. Dzielą się na dwie główne kategorie, stacjonarne i przenośne. Każde z nich składa się z części mechanicznej i elektrycznej, do tego ma przynajmniej jedno ostrze, wiertło lub inny element z metalu, który działa automatycznie. Z tego też względu za każdym razem, kiedy sięgamy po dane narzędzie, należy zadbać o miejsce pracy, środki ochrony  jak rękawice robocze i gogle ochronne oraz o bezwzględne przestrzeganie kilku zasad.


Regularnie rób przegląd i konserwację narzędzi

Większość elektronarzędzi sprzedawana jest w walizkach, dzięki czemu łatwiej jest je przechowywać, a zarazem chronić przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Nie zwalnia to z obowiązku cyklicznego przeglądu i regularnej konserwacji. Po każdym użyciu urządzenia powinno się je dokładnie oczyścić z zanieczyszczeń, rozkręcić i dopiero schować do pojemnika. Nie chodzi tu tylko o zwykłe zdmuchnięcie pyłu czy wiórek. Do czyszczenia narzędzia powinniśmy wykorzystać miękką szczotkę, której włosie wyczyści najmniejsze szczeliny i zakamarki elektronarzędzia bez ryzyka jego uszkodzenia. Możemy również wykorzystać sprzężone powietrze, z tą uwagą, że powinniśmy to zrobić po rozkręceniu urządzenia i tylko wtedy, kiedy producent w instrukcji dopuszcza ten sposób czyszczenia.

Ważne jest także, aby w miejscu przechowywania narzędzi było sucho oraz aby panowała w nim temperatura pokojowa (zbyt niska temperatura może wpłynąć na działanie sprzętu). Elektronarzędzia powinny być trzymane w miejscu, do którego nie mają dostępu dzieci.

Stosuj rękawice i okulary ochronne

Kupno okularów ochronnych powinno iść w parze z kupnem elektronarzędzia, dzięki temu ochronimy nasz wzrok. Takie okulary mają nietłukące się szybki, które są swego rodzaju tarczą chroniącą między innymi przed czynnikami biologicznymi, chemicznymi, mechanicznymi, i termicznymi. Możemy zdecydować się na przyciemniane okulary ochronne , idealne do pracy na zewnątrz, które chronią oczy przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, podczerwonych i zbyt jaskrawym światłem.

Nie każdy ma nawyk zakładania rękawiczek ochronnych do prostych prac domowych, ale już w ogrodzie powinniśmy pamiętać o rękawicach. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, aby rękawice były suche. Zgodnie z zasadami BHP kategorycznie zabrania się dotykania jakichkolwiek sprzętów elektrycznych mokrymi dłońmi czy też pracować w mokrych rękawiczkach.

Rękawice i okulary to absolutne minimum ochrony w trakcie prac w domu lub w ogrodzie.

Ważny jest rodzaj rękawiczek i ich dopasowanie do rozmiaru dłoni. Źle dobrane rękawice robocze czy ochronne nie tylko nie będą odpowiednio ochraniać, zmniejszą komfort pracy, ale mogą też powodować nadpotliwość i otarcia. Uwagę powinniśmy zwrócić na stopień ochrony danego produktu, aby był dopasowany do rodzaju i nasilenia zagrożeń typowych dla specyfiki pracy.

 

Pewnym ułatwieniem jest, że niektóre dostępne na rynku rękawice są przeznaczone do pracy z określonym elektronarzędziem np. rękawice do pił łańcuchowych. Można także kierować się rekomendacjami:

  • rękawice skórzane polecane są do prac monterskich, budowlanych i szlifierskich;
  • zwykłe rękawice ochronne uchronią nas przed zabrudzeniami i otarciami naskórka w pracach domowych,
  • rękawice robocze udarowe zmniejszą wibracje np. od kosiarki.

Zadbaj o dodatkowe zabezpieczenie

To, że podczas korzystania z elektronarzędzi należy zawsze stosować odpowiednią odzież i akcesoria jak okulary ochronne czy rękawice robocze, wydaje się oczywiste. Inną kwestią jest to, że niektóre elektronarzędzia mogą wymagać zastosowania dodatkowych zabezpieczeń. Tak na przykład do pracy z piłami ogrodowymi czy nożycami do żywopłotu może przydać się specjalna uprząż, która przejmuje ciężar wysięgnika, dzięki czemu praca staje się lżejsza i można całkowicie skupić się na wykonywanej czynności.

 

W pracy ogrodowej mogą się przydać:

  • stopery lub nauszniki (przy pracy z głośnymi urządzeniami),
  • przyciemniane okulary ochronne chroniące przed promieniowaniem UV,
  • rękawice ochronne chroniące przed zacięciem,
  • ochronne rękawice ocieplane do pracy jesienią i zimą,
  • buty z zakrytymi palcami, z antypoślizgową podeszwą,
  • kask ochronny.

 

Oprócz tego na uwadze należy mieć sam rodzaj zabezpieczenia. Tak na przykład okulary do szlifowania są inne niż standardowe okulary ochronne. Wybór nieodpowiedniego modelu może być tragiczny w skutkach i zakończyć się trwałym uszkodzeniem wzroku, dlatego dobierajmy ochronę odpowiednio do rodzaju prac. W bardziej profesjonalnych pracach, na przykład przy budowie altanki, kiedy występuje duże zapylenie, zalecane są gogle przeciwodpryskowe (zwane okularami BHP) chroniące całą twarz – z boku, z góry oraz z dołu. Do podstawowych czynności w domowym warsztacie wystarczające będą standardowe gogle, które możemy zakupić w każdym markecie budowlanym.

Warto również zadbać o obuwie z podeszwami antypoślizgowymi, zwłaszcza kiedy pracujemy na zewnątrz, aby zachować stabilną pozycję i zmniejszyć ryzyko ewentualnego poślizgnięcia się i wypadku. Przy elektronarzędziach z dużymi wibracjami przydadzą się rękawice antywibracyjne.

Rodzaj ochrony powinniśmy dobrać do charakteru pracy, pamiętając o zasadach BHP.

 

Przestrzegaj zasad BHP

Ogólne zasady BHP odnoszące się do korzystania z elektronarzędzi możemy podzielić na trzy kroki, a mianowicie: przygotowanie narzędzia do pracy, wykonanie pracy i jej zakończenie. Najważniejszą zasadą, bez względu na to, czy pracujemy w domu, czy w ogrodzie, jest praca z elektronarzędziami w stanie trzeźwości i tylko przy dobrym samopoczuciu.

 

Dowiedz się więcej: Podstawy zasad BHP przy pracy z elektronarzędziami

 

Zasady BHP odnoszą się także do miejsca pracy. Tutaj należy zadbać o to, aby cały obszar pracy był czysty i uporządkowany w taki sposób, aby sama praca była komfortowa, bezpieczna, bez ryzyka potknięcia się czy odniesienia poważnych obrażeń. Jednym z największych zagrożeń jest tu prąd elektryczny, dlatego bezwzględnie należy pracować w suchych warunkach. Ponadto elektronarzędzia nie powinny być używane w pobliżu cieczy łatwopalnych.

 

W przypadku elektronarzędzi chwila nieuwagi może wiązać się z wypadkiem lub porażeniem prądem. Pamiętajmy zatem, aby zawsze stosować odzież ochronną, okulary i rękawice. Nie bez znaczenia są również dobre nawyki. Powinniśmy pracować tylko na sprawnym narzędziu, które jest regularnie konserwowane i wyłączane zawsze, kiedy je odstawiamy. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom praca z elektronarzędziami będzie przyjemniejsza, a przede wszystkim bezpieczna.

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNOŚCI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach