Kategorie:
Produkty budowlane | Praktyczne porady | Przed budow± | Fundamenty | ¦ciany i elewacje | Dach i rynny | Izolacje i ocieplenia | Stropy | Okna i parapety | Drzwi i bramy gara¿owe | Chemia budowlana | Technologie | KlinkierBaranek czy kornik
Ka¿dy chce, aby jego dom wygl±da³ jak z obrazka. Podejmuj±c próbê realizacji swoich marzeñ, po¶wiêcamy sporo uwagi, by wybraæ odpowiadaj±c± nam elewacjê.
Kiedy ju¿ wiemy, czy ocieplenie bêdzie realizowane w oparciu o we³nê czy styropian, gdy zdecydujemy, jakiego koloru bêdzie nasz nowy dom, pozostaje jeszcze jedno pytanie - jak± strukturê nadamy naszej elewacji: baranka czy kornika? I choæ efekt wizualny jest dla nas czêsto najwa¿niejszy, warto te¿ pamiêtaæ, ¿e od tego, w jaki tynk zdecydujemy siê wyposa¿yæ elewacjê naszego domu, w du¿ej mierze zale¿y chocia¿by jej estetyczny wygl±d i szybko¶æ brudzenia siê.
Elewacja zdobi dom
Faktura tynku ma du¿y wp³yw na wygl±d elewacji. Wbrew panuj±cemu przekonaniu, ró¿nica w fakturze tynku nie zale¿y wy³±cznie od u¿ytego przy zacieraniu narzêdzia.
To, czy struktura tynku bêdzie wyrazista, czy delikatna, zale¿y od ilo¶ci i wielko¶ci ziaren kruszywa zawartego w masie tynkarskiej, a tak¿e od sposobu nak³adania materia³u. Najczê¶ciej spotykane faktury tynku to baranek i kornik.
Pierwszy z nich uzyskiwany jest przy u¿yciu masy tynkarskiej, która w zale¿no¶ci od wielko¶ci kruszywa daje efekt mniejszych lub wiêkszych grudek. Z kolei tynk o wzorze kornika powstaje przy u¿yciu jednolitych, owalnych ziaren o wiêkszej ¶rednicy, które w czasie zacierania tworz± w warstwie tynku specyficzne rowki.
Najpierw wyrównujemy
Przygotowana pod na³o¿enie tynku powierzchnia powinna byæ g³adka. Wiêksze nierówno¶ci i wg³êbienia nale¿y wyg³adziæ zapraw± do szpachlowania.
Niewielkie nierówno¶ci pod³o¿a pomaga ukryæ tynk o fakturze baranka, który dziêki odpowiedniej wielko¶ci kruszywa, tworzy charakterystyczn± strukturê gruboziarnistego grysu. Szczególnie polecany jest tutaj tynk Elastyczny/wytrzyma³y, który w elastyczny sposób dopasuje siê do nierówno¶ci ¶ciany i zamaskuje niewielkie niedoskona³o¶ci.
Zacieranie tynku
Etap zacierania jest niezwykle wa¿ny, poniewa¿ w³a¶nie podczas tej pracy zwi±zki hydrofobowe, zawarte w masie tynkarskiej, uaktywniaj± siê, zatrzymuj±c wodê na powierzchni i czyni±c j± odporn± na zmywanie. Warto pamiêtaæ, ¿e ka¿dy rodzaj tynku wymaga innego sposobu pracy i od niego zale¿y efekt koñcowy. Dlatego, aby uzyskaæ wygl±d baranka, konieczne jest zacieranie ruchami okrê¿nymi w jedn± stronê.
Wiêksza dowolno¶ci± charakteryzuje siê kornik, którego nak³adanie mo¿e odbywaæ siê za pomoc± dowolnych ruchów: poziomych, pionowych, uko¶nych lub okrê¿nych, w zale¿no¶ci od oczekiwanego wygl±du.
Czyszczenie elewacji
Podejmuj±c decyzje o wyborze struktury tynku, nale¿y wzi±æ pod uwagê sk³onno¶æ do brudzenia siê powierzchni. Dotyczy to szczególnie miejsc silnie zurbanizowanych. W przypadku domów usytuowanych blisko fabryk czy dróg o du¿ym natê¿eniu ruchu, na ¶cianach zbiera siê wiêcej zanieczyszczeñ. W po³±czeniu z kwa¶nymi deszczami, powoduj± one powstawanie nieestetycznych zacieków. S± one szczególnie widoczne na elewacjach pokrytych tynkiem typu kornik, gdzie zanieczyszczenia s± trudniejsze do usuniêcia. Dodatkowo w rowkach mog± rozwijaæ siê grzyby i ple¶nie.
Tynk o wzorze baranka ma strukturê bardziej jednolit±, która jest ³atwiejsza do czyszczenia. W przypadku tynków strukturalnych najlepszym sposobem oczyszczania jest zmywanie elewacji za pomoc± aparatów ci¶nieniowych.
Warto pamiêtaæ, ¿e na terenach o znacznym zanieczyszczeniu powietrza zaleca siê stosowanie tynków o mo¿liwie drobnym uziarnieniu. W przypadku tynków o fakturach drapanych - specjali¶ci polecaj± zacieranie w kierunku pionowym.
Najlepszym rozwi±zaniem jest zastosowanie systemu Samoczyszcz±cego/perlistego, w ramach którego do wyboru mamy tynk o fakturze baranka o grubo¶ci ziarna 1,5 mm i 2 mm oraz kornik o grubo¶ci ziarna 2 i 3 mm, a efekt samoczyszczenia uzyskujemy dziêki zastosowaniu silikonowej farby samoczyszcz±cej z efektem perlenia.
Pe³na gama ocieplania
Pamiêtajmy, ¿e system ociepleñ to nie tylko tynk, to tak¿e zaprawa klejowo-szpachlowa, grunt, farba elewacyjna. Wykorzystuj±c wszystkie elementy jednego systemu ociepleñ mamy gwarancjê, ¿e nasz dom bêdzie mia³ wybrane przez nas cechy: bêdzie albo elastyczny, albo oddychaj±cy, albo samoczyszcz±cy.
W ka¿dym z systemów Tytan Professional EOS inwestor ma do wyboru dwa wzory cienkowarstwowego tynku o nastêpuj±cych wielko¶ciach kruszywa:
- baranek: 1,5 mm, 2,0 mm
- kornik: 2.0 mm, 3,0 mm.
W systemie Tytan Professional EOS Elastyczny/wytrzyma³y zosta³y wprowadzone trzy dodatkowe uziarnienia baranka (1 mm, 2 mm, 3 mm) oraz dwa dodatkowe uziarnienia kornika (1,5 mm, 2,5 mm).
Umo¿liwia to wybór interesuj±cej nas faktury i grubo¶ci uziarnienia tynku w ramach dowolnej z cech.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy