Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse | Narzędzia | Zabytki

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Balkon i taras w nowej odsłonie

kategoria: Temat na czasie

Atrakcyjność domostwa to nie tylko wewnętrzna kompozycja przestrzeni, czy wystrój, dobór okien, lub odpowiednie pokrycie elewacji. O walorach estetycznych decyduje także obecność tarasu, bądź balkonu, czyli dodatkowe przestrzenie wyznaczone poza obrębem budowli. Dają one poczucie lepszego kontaktu z otoczeniem, a w większej skali – ze światem zewnętrznym. To również miejsce na złapanie oddechu, na relaks, niekiedy namiastka ogrodu. Ale żeby móc z niego swobodnie korzystać, trzeba je najpierw odpowiednio przygotować.

Balkon lub taras powinny być lepiej zabezpieczone od powierzchni mieszkalnej, którą przedłużają, ponieważ są narażone na bezpośrednie oddziaływanie czynników, przed którymi wnętrze domu jest chronione przez ściany i dach. Trwałość i solidność to oczywiście podstawy, wszak zmiany temperatury wywołują naprężenia konstrukcji. Brak osłon zaś wystawia balkony i tarasy na bezpośrednie oddziaływanie wilgoci, nie tylko pod postacią deszczu, czy śniegu, ale również tej zawartej w atmosferze. Dodajmy do tego tak zwane obciążenia użytkowe, czyli sezonowe meble, rzeczy których okresowo nie ma gdzie trzymać, bądź sprzęt typu grill, lodówka, czy głośniki, a w rezultacie zrozumiemy że na uszkodzenia podatne jest na balkonie praktycznie wszystko – od okładzin, poprzez nawierzchnię i krawędzie, po konstrukcję.

Zagrożenie pierwsze, czyli powierzchnia

O ile na tarasie firmowym, czy balkonach należących do biura, dbałość o walory wizualne ogranicza się zwykle do strategii „skromnie, ale czysto i schludnie”, o tyle w przypadku domu, w którym się mieszka i przyjmuje gości, estetyka jest kwestią poważniejszą. Styl urządzenia i wystrój świadczą o osobowości gospodarzy. Wykończeniem powierzchni w wielu wypadkach są płytki ceramiczne, tyle że ten rodzaj powłoki, który charakteryzują liczne spoiny i łączenia, często jest najsłabszą częścią konstrukcji. Wielu użytkowników wciąż nie zdaje sobie sprawy, że zaprawa dobrej jakości musi być odkształcalna, aby powierzchnia mogła pracować razem z konstrukcją balkonu. Wiele problemów powoduje też niewłaściwa aplikacja kleju, do której trzeba podejść całopowierzchniowo, a objąć nią zarówno płytki jak i podłoże. Późniejsze uszkodzenie powłoki może być niezauważalne dla oka, ale od momentu pojawienia się będzie szkodzić, wpuszczając wilgoć.

Inne drogi wnikania wilgoci

Odspojenia i pęknięcia płytek to oczywiście tylko jedno zagrożenie. Kolejnym są rozczepy w strefach balustrad i obróbek blacharskich. Rdza oraz inne naloty świadczące o korozji pojawiają się w tych miejscach bardzo szybko jeśli są niestarannie wykonane. A jak powinny? Obróbki blacharskie trzeba wklejać całopowierzchniowo, czyli zamiast mocować je punktowo kołkami do podłoża, trzeba użyć żywicy. Zabezpiecza się w ten sposób miejsca nieszczelne z definicji, od których niszczenie konstrukcji balkonu bierze swój początek. Innym newralgicznym rejonem będą odspojenia w miejscach gdzie ściana (albo stolarka drzwiowa) ma styk z powierzchnią podłogi. Jedną z metod będzie w tym przypadku użycie odpowiedniej taśmy uszczelniającej. Ale ponieważ wystarczy nawet niewielkie niedopatrzenie przy jej nakładaniu by uczynić ją nieskuteczną, nie należy poprzestawać na samej taśmie. Uszkodzenia wywołane przez przecieki nie są warte czasu, jaki zaoszczędzimy lekceważąc zabezpieczenia przed wilgocią. Podobnie ma się rzecz w przypadku spękań i odspojeń fug między płytkami.

Tradycyjne problemy – nowoczesne rozwiązania

Taras może wyglądać solidnie, a balkon być w znacznej części schowany we wnęce elewacji, jednak gdy weźmiemy pod uwagę powyższe wyliczenia łatwo zrozumieć, że dla wilgoci nie jest to żadna przeszkoda. Warto pamiętać, że nie mówimy tu tylko o ochronie powierzchni wspomnianych miejsc, ale o profilaktyce zawilgocenia całej konstrukcji budynku i wynikającej zeń biokorozji. Jakie zabezpieczenia będą skuteczne? Na pewno takie, które ochronią przed działaniem wody a jednocześnie pozwolą się cieszyć taką estetyką balkonu, lub tarasu jaka nam najbardziej odpowiada, bez względu na to czy miały by to być płytki, czy deski kompozytowe. Nowatorskim, a przy tym często polecanym w sklepach internetowych i salonach sprzedaży rozwiązaniem jest bezspoinowy system powłokowy weber.dry balkon. Termin „system” oznacza, iż mówimy o grupie produktów dedykowanych, a więc kompleksowej odpowiedzi na związane z wilgocią bolączki. Pakiet weber.dry balkon jest swoistą gwarancją skutecznego i trwałego zabezpieczenia powierzchni tarasów i balkonów przy jednoczesnym zabezpieczeniu ich atrakcyjnej prezentacji.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA | O NAS | REKLAMA | POLITYKA PRYWATNOŚCI | KONTAKT


Copyright © 2011 by panoramabudownictwa.pl - profesjonalnie o budowaniu i remontach