5 zasad zabezpieczania drewna
Od¶wie¿aj±c drewno pamiêtajmy, aby wcze¶niej je prawid³owo zaimpregnowaæ. W przeciwnym razie bardzo szybko ulegnie zniszczeniu i malowanie bêdziemy musieli powtarzaæ ka¿dego roku. Ekspert firmy Altax, producenta ¶rodków do ochrony drewna, podpowiada jak skutecznie zabezpieczyæ drewno, oszczêdzaj±c jednocze¶nie czas i pieni±dze.
- 1. Wybór w³a¶ciwego preparatu
Najwa¿niejsz± rzecz± jest wybór odpowiedniego produktu. Powinien byæ on dostosowany do rodzaju powierzchni i naszych potrzeb. Do mebli ogrodowych powinni¶my u¿yæ twardej lakierobejcy, która jest odporna na zadrapania i zarysowania.
Elewacjê drewnian± najlepiej pomalowaæ elastyczn± lakierobejc± woskow±, natomiast do zabezpieczenia tarasu lub elementów z drewna egzotycznego zalecany jest olej do drewna. Ka¿dy producent powinien na opakowaniach umieszczaæ informacjê o miejscach stosowania. Nale¿y uwa¿aæ na ¶rodki uniwersalne – przeznaczone do impregnacji wszystkich elementów drewnianych b±d¼ nadaj±cych siê zarówno do wnêtrz jak i na zewn±trz. Mog± one nie sprawdziæ siê na naszej powierzchni.
- 2. Przed malowanie nale¿y zastosowaæ ¶rodek gruntuj±cy
Siêgaj±c po produkt, upewnijmy siê czy kompleksowo zabezpieczy on nasze drewno. Wiele preparatów, takich jak lakierobejce, oleje do drewna, lakiery czy lazury nie posiada w swoim sk³adzie biocydów, które chroni± przed ple¶niami, grzybami czy owadami. Nie nadaj± siê one zatem do stosowania na zewn±trz bez uprzedniego zagruntowania. W celu dodatkowego zabezpieczenia desek przed biokorozj±, stosujmy gruntuj±ce impregnaty do drewna. Nie powinny one tworzyæ ¿adnej pow³oki i wp³ywaæ na koñcowy efekt wizualny np. zmieniaj±c kolor.
- 3. W³a¶ciwa aplikacja ¶rodka zabezpieczaj±cego
Nak³adanie zbyt grubych warstw to jeden z najczê¶ciej pope³nianych b³êdów. Skutkuje to tym, ¿e powierzchnia bardziej podatna jest na ³uszczenie i pêkanie. Zbyt gruba warstwa ponadto znacznie wyd³u¿a czas schniêcia preparatu i psuje efekt dekoracyjny, gdy¿ zamiast podkre¶liæ rysunek drewna, zupe³nie go przykrywa. Przed u¿yciem jakiegokolwiek preparatu przeczytajmy jego etykietê i zastosujmy siê do umieszczonej na niej instrukcji u¿ycia. Je¿eli producent lakierobejcy okre¶la jej wydajno¶æ na 20 m²/litr i zaleca aby nak³adaæ jak najcieñsze warstwy, to zaufajmy jego rekomendacji.
- 4. Jako¶æ i rodzaj drewna a efekt
Skuteczno¶æ impregnacji zale¿y w du¿ej mierze od tego, jak g³êboko preparat wniknie w strukturê deski, dlatego zawsze impregnujmy drewno suche. Im bardziej mokry materia³, tym gorzej ¶rodek wch³onie siê i s³abiej go zabezpieczy. Stworzone pow³oki ochronne bêd± nietrwa³e i szybko ulegn± zniszczeniu. W tym wypadku po¶piech nie jest dobrym doradc± – lepiej odczekaæ parê dni, aby drewno dobrze przesch³o. Je¶li w tym roku ¼le je zabezpieczymy, na przysz³± wiosnê bêdziemy musieli powtórzyæ impregnacjê.
Zwracajmy równie¿ uwagê jakiego typu drewnem dysponujemy. Wymalowania na wzornikach producenta wykonane s± na jednym gatunku – najczê¶ciej na so¶nie. W produktach takich jak: impregnaty, lakierobejce czy oleje zastosowane s± pigmenty, które barwi± drewno, ale jednocze¶nie s± przezroczyste. Powoduje to, ¿e oprócz pow³oki produktu, widzimy tak¿e kolor i strukturê samego drewna. I dlatego inaczej bêdzie wygl±da³o pomalowane drewno sosnowe, a inaczej dêbowe. Tym, którym bardzo zale¿y na uzyskaniu dok³adnie takiego koloru, jaki prezentuje producent, zalecamy wykonanie próby kolorystycznej w niewidocznym miejscu. Pozwoli to dobraæ odpowiedni± barwê i tym samym unikn±æ rozczarowania efektem koñcowym.
- 5. Ostro¿nie z preparatami bezbarwnymi
Drewno u¿ytkowane w ogrodzie musi byæ dobrze chronione przed promieniowaniem UV, które przyspiesza jego szarzenie i niszczenie. W wersjach barwnych preparatów, funkcjê ochronn± pe³ni± pigmenty, natomiast wiêkszo¶æ bezbarwnych produktów nie posiada odpowiedniego zabezpieczenia. Dlatego siêgaj±c po nie, nale¿y zwróciæ uwagê czy na opakowaniu producent deklaruje ochronê przed promieniowaniem UV.
Zastosowanie siê do tych piêciu prostych, aczkolwiek kluczowych zasad, pomo¿e po pierwsze uzyskaæ zamierzony efekt, po drugie unikn±æ problemów z drewnem w przysz³ym sezonie.
Odpowiednio zaimpregnowane elementy drewniane s± odporne na dzia³anie szkodników, deszczu i s³oñca, dziêki czemu d³u¿ej bêdziemy mogli cieszyæ siê ich piêknem. W rezultacie w przysz³ym roku, zamiast od prac remontowych, sezon zaczniemy od razu od odpoczynku w naszym ogrodzie korzystaj±c z pierwszych promieni wiosennego s³oñca.
autor: Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze: